Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Nemocenská v ochranné lhůtě po skončení PP

Vloženo: 25.09.2020
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,
dne 13.8.2020 mi skončila u zaměstnavatele pracovní smlouva a nebyla prodloužena. Od 14.8.2020 jsem se ocitl v pracovní neschopnosti a mám vystavenou KPN. Je povinen zaměstnavatel vyplácet náhradu mzdy prvních čtrnáct dní nemoci? Kdy je potřeba se nahlásit na ÚP?
Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

náhrada mzdy náleží pouze po dobu trvání pracovněprávního vztahu. Pokud Vám tedy dne 13.8.2020 skončil pracovní poměr a v pracovní neschopnosti jste se ocitl o den později, není zaměstnavatel povinen vyplácet Vám náhradu mzdy. Jelikož jste však onemocněl v tzv. ochranné době, bude Vám náležet nemocenská.
Na úřad práce je potřeba se nahlásit do tří pracovních dnů od skončení zaměstnání. Pokud jste však v pracovní neschopnosti je potřeba tak učinit do tří pracovních dnů od ukončení pracovní neschopnosti.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights