Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

nemoc z povolání

Vloženo: 30.11.2014
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, Od června 2014 opakovaně marodím s tenisovým loktem.Lékař mi řekl,že to mám z jednostranných pohybů v práci.Napsal mi pro zaměstnavatele potvrzení,že nesmím ruku přetěžovat. Odmítla jsem mistrovi vykonávat přesčasy s tím ,že mě ruka bolí a necítím se na vykonávání přesčasů. Poslal mě k lékaři,abych šla marodit. Pracovní smlouva mi končí v červnu 2015. Pokud by mi byla uznána nemoc z povolání,na co bych měla od zaměstnavatele nárok,pokud mě propustí dřív než mi skončí smlouva.A na co, když mě do té doby nepropustí. Mohu si žádat o posouzení zda se jedná nemoc z povolání už hned,nebo až po roce od vzniku nemoci.Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
nejvhodnější je se poradit s Vaším obvodním lékařem, který Vám může vypsat doporučení pro návštěvu specializovaného střediska na nemoci z povolání, případně Vám může alespoň sdělit, kde se takové nejbližší specializované pracoviště nachází a Vy se můžete sama objednat. Nicméně upozorňujeme, že ne všechny onemocnění, které i mohou vzniknout v důsledku konání práce, jsou nemocemi z povolání. Jedná se o závažná chronická onemocnění, s kterými zákon spojuje zvláštní peněžité nároky. Nemoci z povolání jsou obsaženy v nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání.
 
Vyšetřením ve specializovaném zdravotnickém zařízení Vám bude vystaven lékařský posudek, bude-li se skutečně jednat o nemoc z povolání. Zaměstnavatel je povinen přizpůsobit konání práce dle doporučení v posudku uvedeném. Pokud byste musela konala jinou práci, kde je nižší výdělek, pak má zaměstnavatel povinnost Vám rozdíl dorovnat.
 
S nemocí z povolání se pojí další nároky, jako je nárok na odškodné (tj. dorovnání rozdílu mezi výdělkem a nemocenskou, jestliže jste byla v pracovní neschopnosti z důvodu nemoci z povolání), dále náhrada léčebných výloh, náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění. Jejich přesnou výši stanoví právní předpisy. Tyto otázky a výpočet jednotlivých nároků jsou poměrně složitou záležitostí, proto doporučujeme obrátit se na právníka, bude-li Vám nemoc z povolání diagnostikována. Nároky lze vymáhat, i když dojde k ukončení pracovního poměru, avšak vždy je potřeba sledovat, aby nedošlo k promlčení jednotlivých nároků.
 
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights