Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Nátlak zaměstnavatele,nucene napracovani.

Vloženo: 30.11.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, Potřeboval bych poradit jak se zachovat v situaci do které de dostala má manželka, Její zaměstnavatel firma XY ví již od cca 20.11.2017 že bude dne 7.12.2017 výpadek elektrické energie z důvodu plánované odstávky(od 8:30-15:30) zaměstnanci ranní směny musí zůstat doma, a nutí všechny zaměstnance kteří mají ten den ranní směnu si ten den tedy 7.12 napracovat v sobotu 9.12, noční a odpolední směna musí zůstat přesčas.
Podle mého pokud nemá zaměstnavatel možnost v daném čase odstávky náhradní zaměstnání (nemá nepůjde proud)má zaplatit zaměstnancům poměrnou částku x% z platu a nenutit je si ten den napracovat s tím že jim nic z toho dne 7.12 nezaplatí.
Ve Firmě začal nový ředitel a nezvládá plánování výroby kde jim musí chodit vypomáhat bývalí ředitel, vše má za následek víceméně nucena práce o víkendech kde při odmítnutí bylo mé manželce vyhrožováno od mistra že ty taky budeš chtít dovolenou atd.
Mohl bych prosím poprosit jen o radu jakým paragrafem ze zákoníku práce se můžeme bránit aby manželka nemusela ten den 7.12 nadělávat ale byl ten daný den proplacen podle zákona pokud je tak možné.
 Děkuji za odpověd MS.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
dle ust. § 207 zákoníku práce platí, že nemůže-li zaměstnanec konat práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou v dodávce pohonné síly nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku.
 
Obecně se uvedený prostoj nazývá "překážkou v práci na straně zaměstnavatele".
 
Zaměstnanec nemá zákonnou povinnost "napracovat si" čas, po který nemohl vykonávat práci z důvodu překážky vzniklé na straně zaměstnavatele.
 
Co se týče práce o víkendu, která je po Vaší manželce požadována, pak platí ust. § 91, dle kterého je možné na dny pracovního klidu možné práci přesčas nařídit jen tehdy, jde-li o výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:

a) naléhavé opravné práce,

b) nakládací a vykládací práce,

c) inventurní a závěrkové práce,

d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,

e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,

f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,

g) práce v dopravě,

h) krmení a ošetřování zvířat.
 
Pokud zaměstnavatel Vaší manželky porušuje zákoník práce, doporučujeme se obrátit na nejbližší úřadovnu Státního úřadu inspekce práce. Kontakt na Úřad naleznete na www.suip.cz.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights