Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Nátlak exekutora

Vloženo: 15.07.2022
Text otázky: 

Dobrý den prosím o radu jak postupovat. Exekutor mě kontaktoval telefonicky že mám u nich 14 let exekuci a on ji chce okamžitě zaplatit 17000 Kč pokud tak neučiním přijede zabavit věci je ochoten přijmout splátky po 3000 Kč jsem invalidní důchodkyně s důchodem 7000 Kč tak velké splátky nezvládnu. Exekutor je velmi nepříjemný a slovně arogantní nelze se s ním domluvit. Prosím o radu. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
v případě nevhodného chování exekutora se můžete se stížností obrátit na: • Ministerstvo spravedlnosti, • Exekutorskou komoru České republiky, • předsedu okresního soudu, do jehož obvodu je soudní exekutor jmenován, • předsedu exekučního soudu (tedy soudu, který pověřil soudního exekutora vedením exekuce).
Pokud jde o zabavování věcí, pak jde skutečně o jeden ze způsobů exekuce, k nimž může exekutor přistoupit, nicméně existuje široké spektrum věcí, které exekutor zabavit nesmí. JEjich výčet najdete zde v § 322 občanského spudního řádu - například zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1963-99
Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights