Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Nájemní byt/Problémy s pronajímatelkou/Výpověd´ nájemní smlouvy

Vloženo: 03.05.2022
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Bydlím v pronajatém bytě v Praze. Mám nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Nájemní smlouva byla uzavřena dne 25.1.2017, a od té doby mám na této adrese trvalé bydliště. Jakožto nájemce řádně plním své závazky. V den nastěhování do bytu mi pronajímatelka předala kopii měsíčního předpisu příspěvků a záloh na služby bytu s platností od 1.1.2017. Z nájemní smlouvy a také podle ustanovení Zákona č.89/2012 Sb. je povinností pronajímatele vždy oznámit písemně nájemci o zvýšení záloh apod. a zaslat pdf o změnách výše služeb za užívání bytu a pdf ročních vyúčtování. Nicméně, od té doby jsem od bytné dostala e-mailem jen jednou nebo dvakrát pdf ročního vyúčtování, a jen tehdy, kdy byl zjištěn nedoplatek a pronajímatelka mi uvedla konkrétní částku, kterou jsem měla doplatit (což jsem okamžitě dělala). Pronajímatelka mi vždy zasílá sdělení o vyšších nákladech prostřednictvím e-mailů a uvádí částky, které mám nově posílat na její bankovní účet, aniž by mi to nějak doložila. Jakožto nájemce potřebuji mít kopii těchto nákladů a pdf měnících se záloh a ročních vyúčtování, jednak pro vlastní informovanost, jednak pro případné prokázání svých nákladů na bydlení. Jelikož na mé opakované prosby o zaslání pdf nereagovala, připomněla jsem jí o závazcích pronajímatele v této souvislosti. Pronajímatelka reagovala tak, že mi ústně řekla o vyšším nájemném, které v současné době jí nemohu slíbit, a vyhrožovala mi výpovědí. Výpověd´ mi zaslala poštou doporučeně a dne 21.4.2022 mi to bylo listonoškou doručeno. Jako odůvodnění uvedla, že smlouva je 5 let stará. K tomu dodala ultimátum, abych od 1.7. s ní uzavřela novou smlouvu (bez jakékoli specifikace). Jak bych se měla bránit?
Odpověď: Dobrý den, v případě, že nesouhlasíte s výpovědí, máte ve smyslu ust. § 2290 občanského zákoníku právo podat návrh soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná. Návrh je třeba podat do dvou měsíců ode dne, kdy Vám výpověď byla doručena. Pokud je vám více než 50 let, můžete se objednat do naší osobní proadny a tam další postup probrat s advokátem. Telefonicky se lez objednat na telefonním čísle 776 703 170. Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights