Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

nájemní bydlení

Vloženo: 18.05.2020
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Dobrý den, je mi 76 let a v bytovce 4 byty, kde žiju se v jednom bytě objevily štěnice. Můj byt je čistý bez výskytu štěnic, dcera se mi o vše stará, mám čisto. Majitelka zamořeného bytu na základě pověření starosty obce, aby vše vyřídila si vybrala firmu a ta přišla hubit štěnice i do mého bytu. Nyní po mě obecní úřad chce zaplatit náklady hubení. Ale já jsem v bytě nic neměla, nic jsem si neobjednala a způsob platby obec projednala až po provedení zásahu, předem ani nevěděli jak se bude dezinsekce platit, předem mě o způsobu hrazení neinformovali, ani ostatní nájemníky. Vše konzultovali pouze s ženou se zamořeným bytem, ji nechali ve všem jednat.
Jak se mám bránit.

Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

na daný případ se vztahuje zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Dle ust. § 55 tohoto zákona se rozlišuje

a) běžná ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace, která jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů směřuje k předcházení vzniku infekčních onemocnění a výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů,

a

b) speciální ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace, kterou je odborná činnost cílená na likvidaci původců a přenašečů infekčních onemocnění a zvýšeného výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů.

Ve Vašem případě jde o speciální ochrannou dezinsekci. Tuto pak, jde-li o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má povinnost provést vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní (viz ust. § 57 výše zmíněného zákona o ochraně veřejného zdraví).

Jelikož z Vašeho dotazu vyplývá, že nejste majitelem nemovitosti, v níž k výskytu štěnic došlo, a jste pouhým nájemcem bytu, neměla byste náklady na dezinsekci hradit. Tyto náklady má dle výše uvedených ustanovení zákona o ochraně veřejného zdraví povinnost hradit majitel domu.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights