Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Letenka

Vloženo: 15.01.2020
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den,
cca před půl rokem mi nabídl tehdejší přítel letenku na dovolenou. Odletět jsem bohužel nemohla z vážných zdravotních důvodů, letenku neměl pojištěnou proti stornu a nedala se ani převést na jinou osobu.
Vzhledem k tomu, že jsme se před časem rozešli, žádá po mne náhradu s tím, že vyhrožuje i exekucí.
Prosím, poradíte mi, jak mám postupovat?
Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

nejsme obeznámení s podrobnostmi ohledně zakoupení letenky. Podáváme tedy obecnou informaci.

K tomu, aby mohla být proti Vám ze strany přítele zahájena exekuce, by Váš přítel musel disponovat platným exekučním titulem. Tím je zpravidla soudní rozhodnutí. Pokud se Váš bývalý přítel rozhodne zahájit proti Vám soudní řízení, bude na něm, aby prokázal, že jste povinna zaplatit mu náhradu za zakoupenou letenku. Vy se na druhou stranu můžete v tomto řízení bránit a naopak dokazovat, že Vám taková povinnost nevznikla. Pouze upozorňujeme, že veškeré okolnosti případu, tedy veškerá Vaše obrana vůči případně vznesenému nároku Vašeho bývalého přítele, by měla být uplatněna v tomto nalézacím řízení. V rámci exekučního řízení již nelze namítat neoprávněnost uplatněného nároku.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights