Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Krácení mzdy bez pádného důvodu

Vloženo: 12.12.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, pracuji na DPČ u jednoho zaměstnavatele. Směny si domlouváme předem, ale zrušit je smíme maximálně 7 dní předem. Jelikož se jedná pouze o brigádu, nastoupila jsem na HPP k jinému zaměstnavateli, ale už jsem měla dohodnutou směnu u zaměstnavatele na DPČ. Sdělila jsem mu to 6 dní předem, což je o jeden den později, než zaměstnavatel dovoluje. Přesto, že mu to bylo oznámeno a věděl to i vedoucí směny, zaměstnavatel mi strhl z platu peníze za neomluvenou neúčast na směně. Že jsem ten den nastoupila do svého hlavního zaměstnání nebere jako omluvu. Chci se zeptat, zda-li je to v souladu se zákonem.
Dále se chci zeptat, tento zaměstnavatel nám nedáv pauzu po 4,5 hodinách, jak je zákonem dáno, ale až po 6 hodinách nepřetržité práce. Je v pořádku i toto? Děkuji moc za odpoveď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
zaměstnanec má právo na mzdu pouze za práci, kterou skutečně vykonal.  Vzhledem k tomu, že jste do směny nenastoupila z vlastní vůle, nelze ani hovořit o překážce na straně zaměstnavatele, za kterou byste měla případně nárok na náhradu mzdy.
 
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights