Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Krácení mzdy

Vloženo: 18.12.2017
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, již jednou jsem podala tento dotaz, ale nebyl Vámi dobře pochopen. Zaměstnavatel na DPČ mi strhnul z platu peníze za to, že jsem nenastoupila na směnu, což věděl dopředu, že nenastoupím. Ten den jsem nastoupila na HPP k jinému zaměstnavateli a směnu na DPČ u původního zaměstnavatele jsem musela zrušit. Zaměstnavatel na DPČ mi nestrhl peníze za tu danou směnu, ale za směny minulé, které jsem odpracovala. Např. jsem měla mít v měsíci 5 směn. Za směnu jsem měla 500 Kč čistý příjem. Já jsem odpracovala 4 směny, tudíž 2 000 Kč čistého. Na pátou směnu jsem nenastoupila. Zaměstnavatel mi za to sebral peníze. Takže mi vyplatil ne 2 000 Kč, ale jen 1 500 Kč. Tudíž mi zaplatil pouze 3 směny a ne 4, které jsem ve skutečnosti odpracovala. Strhl mi peníze jako pokutu za to, že jsem nenastoupila na pátou směnu. Je v pořádku, že mi strhne z platu peníze za práci, kterou jsem u něho vykonala? Jedná se pouze o brigádu a zaměstnavatel věděl předem, že nastupuji na HPP jinam a přesto mi sebral peníze z výplaty! Děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,

 
zaměstnavatel Vám je samozřejmě povinen vyplatit mzdu za všechny Vámi odpracované směny, "pokutu za neodpracovanou směnu" zákoník práce vůbec nezná.
Ani v případě, že byste nenastoupením do směny způsobila zaměstnavateli škodu, by nebyl zaměstnavatel oprávněn "započítat" Vám takovou škodu do Vašeho nároku na mzdu a vyplatit Vám tak nižší mzdu.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights