Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Koupila jsem auto v exekuci

Vloženo: 11.03.2020
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, před měsícem jsem na základě lákavého inzerátu na internetu koupila poměrně nové auto za výhodnou cenu. Pro auto jsem jela přes celou ČR. S majitelem jsme auto projeli, projednali cenu a domluvili se na prodeji. Jelikož byl všední den byla možnost auto na mě ihned přepsat. Na STK jsme vyřídili evidenční kontrolu, na úřadě auto přepsali, domluvenou částku jsem předala a s novým vozem se vydala domů. Měla jsem radost jak vše rychle a hladce proběhlo. V místě bydliště jsem byla auto pojistit a auto užívala. Po třech týdnech od koupi mi přišel email, že vozidlo bylo v exekučním řízení pojato do soupisu povinných věcí povinného. Já nyní nevím jak postupovat dále. Avšak exekuce je uvalena na nějakého předchozího majitele vozidla, né na osobu, od které jsem vozidlo kupovala. Avšak i on musel moc dobře vědět, že je na vozidlo uvalena exekuce, neboť byl vlastníkem pouhé 2 měsíce (prodával z důvodu, že auto nesplnilo jeho očekávané jízdní vlastnosti). Z důvodu okamžitého přepisu vozu do mého vlastnictví jsme ani nesepisovali kupní smlouvu. Je nějaká šance, že o auto nepříjdu, případně že mi budou vráceny finanční prostředky? Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

doporučujeme kontaktovat exekutora a zjistit od kdy probíhá exekuční řízení. Pokud bylo vozidlo z povinného převedeno na jiného majitele před zahájením exekučního řízení, podejte návrh na vynětí věci ze soupisu.
Pokud však bylo vozidlo převedeno na jinou osobu až po zahájení exekuce, učinil tak povinný neoprávněně a vozidlo lze postihnout exekucí. Pokud bylo vozidlo pojato do soupisu, měla byste jej vydat exekutorovi, který jej do soupisu pojal. V takovém případě doporučujeme kontaktovat exekutora a domluvit se na předání vozidla. K prodeji vozidla v exekučním řízení ani v takovém případě dojít nemusí. Ovšem nelze jej vyloučit.

Máte také možnost domáhat se na prodávajícím vrácení zaplacené kupní ceny z titulu bezdůvodného obohacení. Ohledně vymožení částky zaplacené z titulu kupní ceny vozidla je však Vaše pozice značně komplikovaná tím, že nemáte k dispozici písemnou kupní smlouvu. Pokud nedošlo k převodu peněz bezhotovostně, budete pouze velmi těžko prokazovat, že kolik jste za vozidlo zaplatila.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights