Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Konkrétní dotaz

Vloženo: 11.09.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,
jsem OSVČ, provozuji antikvariát - může mi exekutor zabavit knihy v mém obchodě, popřípadě na skladu? A jak je to s počítačem, který k provozu své živnosti nutně potřebuji.
Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

neznáme podrobnosti Vašeho případu, proto podáváme obecnou informaci.

Pokud je povinný podnikatel, nelze mu v rámci mobiliární exekuce zabavit věci v jeho vlastnictví, které nezbytně nutně potřebuje ke své podnikatelské činnosti. Uvedené neplatí, pokud na takové věci vázne zástavní právo a jde o vymožení pohledávky oprávněného ,která je tímto zástavním právem zajištěna.
Podnikatel potřebuje věc nezbytně nutně ke svému podnikání, pokud bez této věci nemůže ve své podnikatelské činnosti pokračovat ani v minimálním rozsahu.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights