Aktuálně (leden 2023) pro Vás máme

novou podobu webu programu Právní poradna IuRe.

Tady je pak nová on-line poradna.

Níže uvedené již slouží pouze jako archiv.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Jistina

Vloženo: 10.11.2022
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den, mám exekuci, zatím se nesplácí ze mzdy ale bude od nového měsíce, zatím posílám 1.000Kč. splátku na které jsem se domluvil s exekutorem. Ze mzdy bude hrazena částka 5.000Kč. + 1.000Kč. moje splátka. Volal jsem exekutorovi zda by šla částka posílat na jistinu dluhu nikoliv na uroky které jsou velké, řekl mi že na to právo mám ale že to jde mimo něj, že se musím domluvit na mzdové u zaměstnavatele a ona tam dopíše slovy k té částce že je to na jistinu. Když jsem byl na té mzdové tak mi řekla, že o tom nic neví, že by to měla provádět a že bez ničeho nic takového dělat nebude, že ať se domluvím s exekutorem a potom ať zavolá jí. Jak tedy postupovat když mi exekutor řekl že to jde mimo něj a paní ze mzdoví nic neví ? Poznámka: Řekla mi že není moje sekretářka a ať si to vše vyřizuji sám. Děkuji za odpověď
Text odpovědi:
Dobrý den,
od 1.1.2022 se výtěžek dosažený v rámci exekuce započítává dle ust. § 265a občanského soudního řádu. Dle tohoto ustanovení se výtěžek dosažený výkonem rozhodnutí k uspokojení pohledávky, pro kterou byl výkon rozhodnutí (exekuce) nařízen, započte nejprve na náklady soudu na výkon rozhodnutí (náklady exekuce), pak na jistinu, pak na úroky, pak na úroky z prodlení, a nakonec na náklady oprávněného. Uvedené ustanovení neumožňuje dlužníku v rámci exekuce volbu, na kterou část dluhu bude výtěžek exekuce (například srážka ze mzdy) uhrazen. V případě dobrovolného plnění v rámci exekuce máme za to, že je za podmínek uvedených v ust. § 1932 občanského zákoníku možné určit, na kterou část dluhu bude částka hrazena. Ve Vašem případě byste tak eventuelně mohl učinit ohledně splátky 1.000,- Kč.
Mgr. Erika Turzová Baloghová