Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Jednání zaměstnavatele

Vloženo: 15.05.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,

nevím přesně na koho se již obrátit a byla bych moc ráda, kdybyste mi dokázali poradit v mé věci...stručně Vám popíši .
Na začátku ledna jsem odešla ze dne na den na nemocenskou. ( byla jsem ve 2.měsíci těhotenství) - zaměstnavateli jsem zatím nic neříkala, bylo to ještě čerstvé a já čekala na výsledky testů. Každý týden jsem však zaměstnavateli potvrdila, že nemocenskou mám prodlouženou.
Zaměstnavateli jsem šla oznámit těhotenství po ukončení 3.MT, avšak lékař mě nechal dále na neschopence ( stresující pozice v práci, stálé nevolnosti). Zaměstnavateli jsem však nabídla, že nejdůležitější část mohu vykonávat z domova - pokud bude mít zájem, slibovali, že se do týdne ozvou s nabídkou. To se však nestalo.
Po měsíci mi kolegyně z práce volala a podala jen echo, že ona sama mi má vyklidit pracovní stůl a za můj stůl usedne někdo jiný s jinou náplní práce. Nikdo z personálního a ani vedoucí mi nevolala, abych si došla pro své věci. Přišlo mi to bezohledné.
K dnešnímu dni jsem stále na neschopence. Má vedoucí mě urguje s dotazem, kdy budu mít čas předat svoji práci. Zřejmě mají za mne náhradu.
Mé otázky jsou:
Když jsem na neschopence:
Může zaměstnavatel nechat vyklidit můj pracovní stůl i s mými osobními věcmi, aniž by mi dal info?
Mám povinnost předávat v době svých vycházek mou dosavadní práci někomu jinému?
Jak se mohu bránit? Mám -li vůbec na výběr jak?

Předem mnohokrát děkuji a omlouvám se Vám za zdržení.

S pozdravy

(PS: omlouvám se Vám, že jsem neuvedla název firmy, jména, apod. - mám strach)

Text odpovědi: 

Dobrý den,

Zaměstnavatel může na Vaše konkrétní fyzické místo práce (za Váš stůl) posadit jiného zaměstnance pokud pro něj nemá žádné jiné pracovní místo zajištěné a Vy dlouhodobě ejste v práci přítomna a zřejmě delší dobu ještě přítomna nebudete. Skutečnost, že Vám zaměstnavatel vyklidil i Vaše osobní věci by mohla mít případně vliv na povinnost náhrady škody, pokud by došlo ke ztrátě nebo poškození těchto věcí. Případné v úvahu přicházející nároky by se odvíjeli také od povahy těchto osobních věcí.

V době pracovní neschopnosti nemáte povinnost vykonávat práci, nicméně jako zaměstnanec byste měla poskytnout součinnost při podání informace ohledně Vaší dosavadní práce tak, aby tato mohla být případně převzata jiným zaměstnancem zaměstnavatele.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights