Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Jak postupovat u zaměstnavatele v době čekání na vyřízení žádosti o inval. důchod

Vloženo: 03.11.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, potřebovala bych poradit.
5.11.2019 mi končí podpůrčí doba výplaty nemocenského při její dočasné prac. neschopnosti v trvání ode dne 22.10.2018. OSSZ - posudkový rozhodl o nepřiznání prodloužení výplaty nemocenské a vzhledem k mému zdravotnímu stavu - artritida - si zažádat o invalidní důchod, asi 2. stupeň.
Jsem zaměstnána, asi zůstanu doma, protože dojíždět do práce je pro mě náročné a vykonávat ji bych asi nezvládla. Možná si najdu něco v okolí domu a asi tak na 4 hod, ale to ještě nevím, až podle toho, jak budu schopná pracovat. Potřebovala bych vědět, jaké mám teď možnosti,než dostanu ten inval. důchod na účet a co by bylo pro mě nejlepší řešení. Lékař mě neuschopni a já nevím, co dál dělat. Teď budu doma asi bez peněz. Nevím nikdo mi není schopný říct.
Jak mám mou prac. neschopnost řešit v práci? Kdo za mě bude platit pojištění než dostanu ten inv. důchod, to též potrvá. Jaké kroky mám vlastně učinit, ať někde něco nedlužím.
Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

dokud jste zaměstnaná a zároveň jste v pracovní neschopnosti, platí za Vás zdravotní i sociální pojištění stát. Po dobu pracovní neschopnosti Vám nemůže být ze strany zaměstnavatele ukončen pracovní poměr (výjimkou je výpověď z organizačních důvodů spočívající v ukončení činnosti zaměstnavatele nebo jeho přemístění).

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights