Aktuálně (říjen 2022) pro Vás chystáme novou podobu webu programu Právní poradna IuRe. Zatím však platí níže uvedené.

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

exekuční příkaz z bank.účtu

Vloženo: 23.10.2022
Kategorie: 
Jiné nezákonnosti a problémy exekucí
Text otázky: 

Dobrý den, Jsem již 6let po insolvenci. Kvůli tomu jsem byl nucen svou mzdu až dosud převádět na bankovní účet druhé osoby. Nyní jsem konečně znovu založil vlastní, a během 14 dnů mě exekutor bez jakéhokoliv oznámení, po 6 letech sebral z nově založeného účtu,kompletní zůstatek 6100,- czk na obživu ! Takže se celý ten kolotoč, znovu opakuje ! Tuším asi,odkud exekuce pramení. Pravděpodobně z dluhů mého syna,jinak si to nedovedu vysvětlit. Pokud ano,má exekutor,na takovéto bezohledné jednání ze zákona právo ? Z internetu jsem zjistil,že existuje možnost založení tzv.chráněného b.účtu,ale nevím,jestli tuto možnost,v tuto chvíli mohu nějak uplatnit,nebo mi může nějak pomoci. Též se Vás chci zeptat,zda mám kvůli těmto komplikacím právo,na výplatu mzdy v hotovosti ve mzdové účtárně ? Když jsem o to žádal,byl jsem odmítnut stím,že oni se musí řídit vnitřními předpisy podniku a nelze tudíž vyhovět s oduvodněním,že na pokladně žádnou hotovost neukládají a vše se vyplácí převodem. Za odpověd na dotazy, Vám předem velmi děkuji, a přeji hezký den. S pozdravem MS
Text odpovědi:
Dobrý den,
exekutor může zabavit pouze majetek dlužníka. Pokud je tedy proti Vám vedena exekuce, může exekutor zabavit finanční prostředky na Vašem účtu. Dle ust. § 304b odst. 1 občanského soudního řádu máte právo na výplatu částky ve výši trojnásobku životního minima jednotlivce. Tato částka je vyplácena pouze jednou za trvání exekuce, tedy nelze o ni žádat opakovaně. Zároveň máte i nadále možnost založil tzv. chráněný účet, na kterém byste mohl hospodařit s částkou nezabavitelného minima, která Vám jako dlužníkovi musí zůstat. Ohledně povinnosti zaměstnavatele vyplácet mzdu v hotovosti uvádíme, že je zaměstnavatel ve smyslu ust. § 142 odst. 3 zákoníku práce, vyplácet mzdu v hotovosti. Převodem na účet určený zaměstnancem lze mzdu vyplácet pouze po dohodě se zaměstnancem (ust. § 143 odst. 1 zákoníku práce). Pokud s výplatou na účet zaměstnanec nesouhlasí, má zaměstnavatel povinnost vyplatit zaměstnanci mzdu v hotovosti. Ve smyslu ust. § 142 odst. 4 zákoníku práce, pokud by byla pro zaměstnavatele se složitými provozními podmínkami pro výplatu mzdy, výplata mzdy na pracovišti obtížná nebo neproveditelná, může zaměstnavatel zaslat zaměstnanci mzdu na své náklady a nebezpečí, a to tak, aby ji měl zaměstnanec k dispozici nejpozději v termínu určeném pro jejich výplatu. Máme tedy za to, že by Vám zaměstnavatel, pokud nesouhlasíte s výplatou mzdy na účet, měl mzdu vyplácet v hotovosti.
Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights