Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

exekucni prikaz k prodeji nemovitosti

Vloženo: 26.09.2017
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

dobry den.dekuji za vasi odpoved.mam jeste jeden dotaz.v roce2012 jsem vydrazila RD.nyni mam na nem exekucni prikaz na dluhy manzela ktere nabyl pred uzavrenim manzelstvi.dum jsem drazila uz jsme byli manzele a RD je v mem vlastnictvi.v te dobe jsem byla v insolvenci a ihned po vydrazeni jsem RD dala do insolvence. exekutor cekal az ja ukoncim insolvenci.a jeste se chci zeptat zda je mozne jid do insolvence 2 roky po ukonceni.da se tomuto exekucnimu prikazu nejak branit.dekuji vam za odpoved a preji hezky den.K.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
vzhledem k tomu, že jste dům nabyla do vlastnictví za trvání manželství, platí zákonná fikce, že tento dům  tvoří součást společného jmění manželů - SJM. Nepředpokládáme, že jste si s manželeme před uzavřením manželství uzavřela předmanželskou smlouvu nebo během manželství smlouvu o úpravě vašeho SJM, ani že jste dům zakoupila ze svých výlučných finančních prostředků (nabytých darem nebo děděním, nebo uspořeným před uzavřením manželství). Na tom pak nic nemění ani fakt, že jste pouze Vy byla vydražitelem, ani že jste pouze Vy uvedena v katastru nemovitostí jako vlastník.
 
Dle občanského zákoníku je pak možné pro dluh, který převzal jeden z manželů před uzavřením manželství, postihnout společné jmění manželů, tedy i váš společný dům. Avšak SJM je možné pro ten případ postihnout pouze do výše, která by Vašemu manželovi z domu připadla, kdyby došlo ke zrušení a vypořádání SJM (to se děje ve většině případů hlavně při rozvodu manželství). Takové "zrušení" a " Vypořádání" společného jmění by měl hypoteticky nyní provést exekutor vedoucí proti Vašemu manželovi exekuci. Exekutor by matematickým výpočtem měl dojít k částce, na kterou by Váš manžel měl z hodnoty domu nárok, pouze v takovém rozsahu by mohl exekutor pak vést exekuci. Obecně platí, že každému z manželů náleží při zrušení a vypořádání společného jmění jedna polovina společného jmění, teoreticky by tedy mohl exekutor postihnout polovinu vašeho společného domu.
 
Vaše druhá otázka je bohužel nesrozumitelná. Pokud jste měla na mysli, zda můžete opakovaně požádat o oddlužení, pak  ano, můžete. Nicméně insolvenční soud bude při schvalování Vašeho dalšího oddlužení přihlížet i k tomu, že jste již jedním oddlužením prošla a je možné, že bude ve Vašem následném zadlužení a upadnutí do úpadku spatřovat nepoctivý záměr, který je zákonným důvodem pro zamítnutí návrhu na povolení oddlužení.
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights