Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

exekuce zablokovan učet

Vloženo: 10.07.2013
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, chci se zeptat jaká mám práva, když mi exekutor zablokoval účet a já jsem samoživitelka. Někdě jsem vyčetla, že mám pravo na to, aby my banka vydala životní minimum. Můžete mi poradit? děkuju

Text odpovědi: 

Dobrý den,
omlouváme se za pozdní odpověď.
Ve Vašem případě došlo k provedení exekuce formou přikázání pohledávky podle §303 a násl. Občanského soudního řádu (jde o tzv. „obstavení účtu“). V praxi funguje tak, že peněžní ústav po doručení usnesení o nařízení exekuce zablokuje peněžní prostředky na účtu, a to až do výše vymáhané pohledávky a jejího příslušenství. Povinný (dlužník) tak ztrácí právo vybrat peněžní prostředky z účtu nebo s nimi jakkoliv nakládat.
Poté, co usnesení o nařízení exekuce nabude právní moci, banka sama (bez souhlasu povinného) provede výkon rozhodnutí odepsáním vymáhané pohledávky z účtu a připíše ji na účet oprávněného (§307/1 o.s.ř.). Podle §304b má povinný právo na zachování částky odpovídající dvojnásobku životního minima, které v současné době činní 3410 Kč. Máte tedy právo zažádat, aby Vám byla z Vašeho účtu vyplacena částka 6820 Kč, a to podáním oficiální žádosti, kterou zašlete na adresu pobočky, u které je Váš účet veden. K sepsání této žádosti budete potřebovat znát adresu pobočky banky, číslo jednací exekučního příkazu, kterým byl učet obstaven, jméno exekutora, adresu exekutorského úřadu a číslo Vašeho bankovního účtu.
S pozdravem
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights