Aktuálně (leden 2023) pro Vás máme

novou podobu webu programu Právní poradna IuRe.

Tady je pak nová on-line poradna.

Níže uvedené již slouží pouze jako archiv.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Exekuce x dluh

Vloženo: 06.10.2022
Text otázky: 

Dobrý den, chtěla bych se pro zajímavost zeptat, máte nějaký dluh např. 1 milion.. neplatíte ho a tak předpokládám, že naroste a nebo se zvýši úroková sazba jelikož je to nesplnění podmínek bance.. Příjde exekuce např. 30 tisíc korun. Znamená to, že těch 30tisíc korun se strhne po zaplacení exekuci v tom dluhu nebo je to jen další zaplacení a na dluhu to nic nemění nijak se nesníží? děkuji Hezký den Dušková
Text odpovědi:
Dobrý den,
dle ust. § 265a občanského soudního řádu se výtěžek dosažený výkonem rozhodnutí k uspokojení pohledávky, pro kterou byl výkon rozhodnutí nařízen, započte nejprve na náklady soudu na výkon rozhodnutí (náklady exekuce), pak na jistinu, pak na úroky, pak na úroky z prodlení, a nakonec na náklady oprávněného. Pokud je tedy částka 30.000, -Kč vymožená v exekuci vyšší než náklady exekuce, započte se část těchto prostředků také na jistinu dluhu. Tato úprava platí od 1. ledna 2022. Do té doby se vymožené plnění započítávalo dle ust. § 1932 občanského zákoníku, a to nejprve na náklady již určené, pak na úroky z prodlení, poté na úroky a nakonec na jistinu. Nová úprava je tedy pro dlužníky výhodnější.
Mgr. Erika Turzová Baloghová