Aktuálně (leden 2023) pro Vás máme

novou podobu webu programu Právní poradna IuRe.

Tady je pak nová on-line poradna.

Níže uvedené již slouží pouze jako archiv.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Exekuce a vymáhání

Vloženo: 11.10.2022
Text otázky: 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda pokud mám již exekuci, která nějakou dobu běží, strhává se mi z platu, zda může osoba, které dlužím dát můj dluh jiné osobě k vymáhání? Osoba se mi nepředstavila, jen pouze vyžaduje zaplacení dlužné exekuční částky. Velice moc děkuji za odpověď.
Text odpovědi:
Dobrý den,
nelze vyloučit, že věřitel předá vymáhání pohledávky jiné osobě než exekutorovi (tedy soukromé osobě, tzv. „inkasní kanceláři“). Taková osoba by se měla prokázat zmocněním k převzetí plnění za věřitele. Vy jako dlužník, vůči kterému je pro ten samý dluh zahájena exekuce však nemáte povinnost takové osobě dluh uhradit. Navíc o jakémkoliv plnění, které by bylo uhrazeno přímo oprávněnému (byť prostřednictvím jiné osoby pověřené k přijetí plnění), by bylo potřeba exekutora informovat.
Mgr. Erika Turzová Baloghová