Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní době Po-Pa 9:00-17:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Exekuce v insolvenci

Vloženo: 18.05.2018
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Bohužel tomu pořád nerozumím. Než měl manžel schválenou insolvenci, byl přeci někde vyvěšen, a všichni věřitelé měli měsíc na to se přihlásit, pokud tak neučinili, bohužel pro ně. A tím to manželovi bylo jakoby zrušeno a hradí se tedy pouze těm, kteří byli přihlášeni. A to že je v insolvenci, přece ruší všechny jeho exekuce před insolvenčním řízením. Jak je tedy možné, že když byli přiznáni a oni se přihlásili, že dají ještě takhle exekuci na můj účet (manželky-přesto, že máme zúžené jmění manželů, kde ve smlouvě je psáno, že všechny minulé i budoucí závazky, má každý sám na sebe), když se jim nějaká část hradí z insolvence. No a pokud se teda nepřihlásili, tak přeci pak nemůžou jít na toho druhého, když na to měli celý měsíc....to tedy znamená, že může čekat další exekuci, protože to, že si manžel podal návrh na insolvenci bylo z důvodu, že měl více exekucí. Navíc, kdyby se ta exekuce zaplatila, tak manžel poruší podmínky exekuce ? Děkuji a s pozdravem

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
jak jsme uvedli v našich předchozích odpovědích na Váš dotaz, insolvenční řízení bylo nařízeno a je vedeno pouze proti Vašemu manželovi, to znamená, že pouze u osoby Vašeho manžela platí zákonný zákaz vést současně  exekuci a insolvenci. 
 
Zákaz vedení exekuce ale neplatí u Vaší osoby, a to z prostého důvodu, že proti Vám není insolvenční řízení vedeno (v době, kdy Váš manžel podal návrh na zahájení insolvenčního řízení jste nebyli manželé a nemohli tak podat návrh na společné oddlužení manželů).
 
A právě proto že proti Vaší osobě není insolvenční řízení vedeno, lze po Vás exekučně vymáhat pohledávku, kterou Váš manžel převzal ještě před uzavřením manželství. Tuto možnost exekuce manžela povinného upravuje občanský zákoník.
 
Ke smlouvě o zúžení SJM, kterou jste s manželem uzavřela po uzavření manželství, se v rámci exekuce nebude ze zákona přihlížet, neboť jste si s manželem takovou smlouvu uzavřela až poté, kdy manžel předmětný - exekucí vymáhaný dluh převzal.
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights