Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Exekuce účtu

Vloženo: 11.09.2018
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, S partnerem máme předmanželskou smlouvu o režimu odděleného jmění manželů. Notář nám sdělil, že ji musí zapsat do registru ale až s novou občankou. Na občanku čekáme měsíc ale mezitím mi exekutor zablokoval účet, který je pouze na mé jméno. Jak máme postupovat? Předpokládám kontaktovat daného exekutora? Manžel říká, ze se musí poslat doporučený dopis, nestačil by telefonát? Má na to tedy exekutor právo , bude možné účet odblokovat? Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
dle exekučního řádu (zákon č. 120/2001 Sb.) je PŘED vydáním exekučního příkazu na majetek ve společném jmění manželů povinen exekutor zjistit, zda je v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném podle notářského řádu evidována smlouva o manželském majetkovém režimu.
Při vydání exekučního příkazu je pak exekutor povinen vycházet z obsahu smlouvy o manželském majetkovém režimu, jde-li o vydobytí dluhu ze závazku vzniklého PO jejím zápisu do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeného Notářskou komorou ČR.

Pokud tedy Vaše předmanželská smlouva nebyla před vydáním exekučního příkazu na postižení Vašeho bankovního účtu zapsána v Seznamu listin o manželském majetkovém režimu, nemohl k ní exekutor při vydání exekučního příkazu přihlédnout.

 
Doporučujeme co nejdříve zapsat Vaší předmanželskou smlouvu do Seznamu a následně na tuto skutečnost upozornit - písemně exekutora.
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights