Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Exekuce účtu

Vloženo: 19.06.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,mám na vás dotaz ohledně exekuce účtu.Dne 23.10.2009 jsem si v bankomatu vyzvedl hotovost 9000kč,to ještě účet blokován nebyl.Ještě téhož dne,ale až po výběru se provedla blokace účtu exekucí.Banka ale výběr nezaúčtovala před blokací,ale až po blokaci,čím mě vznikl na účtě mínus,který se úročí a navyšuje.Jsem z toho nešťastný,protože já jsem se nedopustil chyby,ale banka,která pozdě zaúčtovala výběr a ještě mě za to penalizují.Chtěl bych poprosit o radu jak se mám proti tomuto sprostému jednání bránit.Děkuji M.M

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
zřejmě máte zřízen v bance účet, kde je možné čerpat tzv. kontokorent. Ve Vašem případě půjde proto nejspíše o penalizaci za nevrácený kontokorent, tj. přečerpání účtu do mínusu v důsledku exekuce a nikoli nějakou penalizaci v důsledku výběru hotovosti.  Bohužel občanský soudní řád ani exekuční řád problematiku přečerpání účtu do mínusu (kontokorent) v důsledku provedení exekučního příkazu nijak neupravuje. Záleží tedy na konkrétní smlouvě, kterou máte s bankou uzavřenu a na smluvních a všeobecných obchodních podmínkách Vaší banky. Jestliže máte zřízen kontokorent či nějaký jiný způsob úvěru (resp. možnost přečerpání úvěru ) a smlouva a obchodní podmínky čerpání do mínusu z důvodu exekuce nezakazují, pak se v praxi skutečně postupuje tak, jako se stalo ve Vašem případě a banka tedy zákon neporušila. Banka pouze nesmí překročit nepovolený debet.
 
Doporučujeme zkusit v bance přesně zjistit, za co penále narůstá a jakým způsobem můžete narůstání zabránit. Můžete taktéž zkusit požádat o odpuštění penále či alespoň jeho části a k tomu doložit potvrzení o výběru, máte-li ho stále schováno, aby byla zjevná přesná hodina výběru z bankomatu.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights