Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Exekuce po domluvení splátek

Vloženo: 25.06.2014
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,před více než rokem vyrozuměla VZP přítele o dluhu na pojistném.Přítel na VZP zašel a domluvil se na splátkách.Od května 2013 pravidelně měsíčně dluh splácel.Minulý týden mu ale přišlo rovnou vyrozumění o uvalení exekuce na zbytek tohoto dluhu srážkami z platu.Tedy žádné soudní nařízení o zaplacení,žádné usnesení o nařízení exekuce,kdy by byla třeba šance na dohodu o splátkách s exekutorem,případně na zaplacení zbylé částky,ale rovnou exekuce.Během toho roku ho nikdo nijak nekontaktoval,o tom mám přehled.Je takový postup možný nebo tady nějakou fázi přeskočili? Děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
platby a dluhy na pojistném za zdravotní pojištění řeší speciální zákony, které mají přednost před obecnou úpravou, která se vztahuje na běžné dluhy. Oproti běžným dluhům tak většinou neprobíhá civilní řízení před soudem, tzn. státní orgán nepodává žalobu k soudu, ale zašle dlužníku výkaz nedoplatků nebo platební výměr. Proti těmto rozhodnutím správního orgánu se můžete odvolat, ale odvolání u výkazu nedoplatků nemívá odkladný účinek, což znamená, že doručením se toto rozhodnutí stává pravomocným a vykonatelným a v případě, že nedojde k úhradě, pak lze podat ihned návrh na exekuci. Soudní řízení tedy ve Vašem případě nemuselo proběhnout. Co je titulem (rozhodnutím) pro nařízení exekuce zjistíte z vyrozumění o zahájení exekuce, které Vám bylo doručeno, případně nahlédnutím do exekučního spisu na exekučním úřadě. Od 1.1. 2013 již soudy nevydávají usnesení o nařízení exekuce, nýbrž exekutor namísto toho zasílá vyrozumění o zahájení exekuce.
 
Pokud přítel měl uzavřenu dohodu o splátkovém kalendáři, kterou neporušil (tzn. vždy uhradil splátku včas a v plné výši), pak můžete podat návrh na zastavení exekuce, ke kterému přiložte kopii dohody o splátkovém kalendáři a kopie potvrzení o úhradě splátek před nařízením exekuce.
 
S pozdravem,
 

Tým IuRe 
 

Partneři

 

European Digital Rights