Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

exekuce penzijního připojištění

Vloženo: 04.06.2020
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, dostal jsem se do finančních problémů a vypadá to, že se dříve nebo později nevyhnu exekuci. Jediná větší hotovost, kterou mám, je uložena na penzijním připojištění. Z článků na internetu mi ale není jasné, zda zákon exekutorovi umožňuje nahradit projev vůle dlužníka a toto připojištění vypovědět a vyplatit, případně s jakými sankcemi (ztráta státního příspěvku, úroků apod.), anebo je exekutor povinnen čekat, až doběhne zákonná lhůta připojištění (mám uzavřenou i výsluhovou penzi) a teprve z tohoto plnění uspokojit věřitele. Děkuji za odpověď. RK

Text odpovědi: 

Dobrý den,

v případě penzijního připojištění lze exekucí postihnout pouze samotné plnění z tohoto pojištění. Máma za to, že vzhledem k tomu, že exekutor není účastníkem smlouvy o penzijním připojištění, nemůže žádat jeho předčasné vyplacení, ani smlouvu vypovědět. Exekutor tedy bude muset počkat, na dobu, kdy Vám z penzijního připojištění vznikne nárok na plnění, případně do doby kdy sám penzijní připojištění vypovíte. Poté bude moci exekutor postihnout plnění, které Vám bude vyplaceno.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights