Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Exekuce nájemníka v soukromém bytě

Vloženo: 14.09.2014
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Obecné dotazy k exekucím
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

Dobrý den, jsem šokovaná z postupu města Chomutov, jejich městského exekutora a městské policie. Chronologicky popíšu problém. Pronajala jsem byt paní, která u mne bydlela 1,5 roku cca. Byt jsem pořídila jako investici a nikdy jsem zde trvalé bydliště neměla, bydlím v jiném městě. Paní po čase mi oznámila, že jí z mého bytu vyhodil druh na ulici. Tento člověk neměl se mnou žádnou smlouvu a paní hrubě porušila nájemní smlouvu, že mi nenahlásila, že zde bydlí další osoba. Paní po telefonu tvrdila, že je na dobro odstěhovaná u svých rodičů na Moravě, že se nikdy nevrátí, že se dotyčného bojí a byt mi zpětně nepředá, že si to mám zařídit já. V mém bytě se tedy nacházel squatter. Přesto spolu komunikovali prý po telefonu, požádala jsem, aby se vystěhoval a klíče vhodil do poštovní schránky. Paní poslala sms, že se vystěhoval a byt je volný. Přijela jsem tedy ke svému bytu a zjistila, že mám rozřezané zámky a klíče od mého bytu(které jsem měla duplicitní a u sebe po celou dobu nájmu) nepasují do zámků. Vydala jsem se tedy na městskou policii nahlásit poškození bytu. Po rozhovoru s policistou mi bylo sděleno, že byt byl nedávno otevřen městským exekutorem za asistence městské policie, aby se uskutečnila exekuce mé nájemnice. Žádné detailní informace mi sděleny nebyly. Klíče od bytu byly dle slov strážníka vydány onomu muži, bydlícímu na černo v mém bytě po zaplacení. Cituji strážníka: "On se vyplatil" a klíče mu byly vydány. Požádala jsem tedy strážníka o radu, co mám dělat, abych se dostala do svého bytu, načež mi byl předán kontakt na zámečníka, pohotovost. Zavolala jsem tedy zámečníka a ten chtěl prokázat, že jsem majitel a požadoval příjezd městské policie na místo, aby ověřila mou totožnost. Ta to však odmítla, že mám najít správce domu a ten má potvrdit mou totožnost na základě čehož může tento byt otevřít. Pán, kterého jsem viděla poprvé v životě tak učinil na základě shody mého jména, se seznamem lidí z domu. Zámečník vypáčil zámek a tímto způsobem jsem se dostala do svého bytu. Mám pocit, že byly porušena veškerá má základní práva. I postup policie mi přijde neuvěřitelný, škoda na majetku a ohrožení bezpečí, kdy kdokoliv mohl obnažené zámky rozlomit během chvíle. Nikdy mne nikdo nekontaktoval, že byt byl vypáčen nebo jsem nebyla vyzvána, abych byt zpřístupnila či, že mám někde uložené klíče, zmizely věci, kterým byl byt mnou vybaven. S nájemnicí nejsem v žádném příbuzenském vztahu a ani dalším kontaktu. Za ni komunikuje se mnou organizace Člověk v tísni. Prosím pomozte, poraďte mi, nemohu si dovolit právníka, jsem na nemocenské. Copak takhle může fungovat právní stát? Léčím se už měsíc z hlubokých depresí a toto mne skutečně zasáhlo. Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
je nám líto, do jaké situace jste se v důsledku chování Vaší nájemnice a jejího druha dostala. Podle zákona má exekutor skutečně právo dostavit se do bytu, v němž se nachází majetek dlužníka (obvykle jde o byt, kde se dlužník zdržuje) bez předchozího oznámení majiteli bytu či dlužníku. Pokud není byt v daný okamžik dobrovolně zpřístupněn, je oprávněn byt otevřít. Jestliže by takový postup zákon neumožňoval, je dost pravděpodobné, že po předchozím oznámení by dlužník všechny své věci odvezl.
 
Exekutor proto v tomto případě postupoval v souladu se zákonem, neboť dlužník (nájemnice) tuto adresu zřejmě uvedla jako kontaktní, případně pokud zde měla Vaše nájemnice trvalý pobyt, a za přítomnosti policie byt otevřel. Jestliže se uvnitř nacházela osoba, která se polici identifikovala a dluh uhradila, neměl exekutor ani policie v podstatě důvod pochybovat o tom, že je v bytě oprávněně, navíc za situace, jestliže měl od bytu klíče a žádný problém na polici hlášen nebyl.
 
 Exekutor má po svém odhodu povinnost řádně byt zabezpečit a klíče předat dotčeným osobám (buď majiteli nebo nájemníku) či je uložit na jiném vhodném místě. Bohužel tady zřejmě nevznikla pochybnost o tom, že osoba v bytě není nájemník či osoba s nájemcem žijící ve společné domácnosti a proto klíče byly vydány jemu. Nezbývá Vám tedy než nahlásit na polici krádež, neboť Vám byly odcizeny věci v bytě s tím, že pachatelem je pravděpodobně druh Vaší bývalé nájemnice.
 
Pokud jde o zámečníka, domníváme se, že jeho opatrnost byla na místě. Nemůže otevřít bytu komukoliv, kdo tvrdí, že je majitelem. Vaše identifikace mohla být provedena na základě občanky a listu vlastnictví k bytu, který lze získat na poště. Jestliže Vás identifikoval správce domu, zřejmě to bylo časově i finančně hospodárnější. Platbu zámečníkovi a i jiné náklady, které Vám případně v souvislosti s otevřením bytu vznikly, by Vám měl nahradit nájemnice či její druh. Pokud stále disponujete kaucí, započtěte tyto náklady oproti jejímu vrácení.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights