Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Exekuce na plat a strach zablokování účtu

Vloženo: 12.11.2019
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den chtěla bych poprosit o radu dostala jsem exekuci na plat ve výši 28817 to mi teď strhli z říjnové výplaty muze se stát že mi i zablokujou účet kvůli jedné exekuci i když ji platím z toho platu děkuji za odpověď

Text odpovědi: 

Dobrý den,

exekutor může ve smyslu ust. § 58 odst. 2 exekučního řádu využít i několik způsobů pro provedení exekuce. Může tedy postihnout Vaši mzdu a zároveň "zablokovat" účet.

Ve smyslu nálezu Ústavního soudu České republiky sp. zn. IV. ÚS 121/16, by však exekutor neměl přistoupit k blokaci účtu, na kterém se nachází výlučně mzda dlužníka ponížená o zákonné srážky provedené v rámci exekuce. Pokud by exekutor za takové situace přece jen k blokaci účtu přistoupil, byl by to důvod pro částečné zastavení exekuce, a to co do exekučního příkazu k provedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu u peněžního ústavu. Tento návrh byste musela podat exekutorovi. V případě, že by mu exekutor nevyhověl, rozhodl by ve věci soud.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights