Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Exekuce na dluh před manželstvím

Vloženo: 20.02.2022
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, mohl bych se zeptat, jak v praxi funguje exekuční vymáhání dluhů, které vznikly jen jednomu před svatbou? V případě rozvodu ,když by bývalý manžel přestal splácet, například za 3 milionový dluh by opravdu druhý manžel musel splatit půlku tohoto dluhu i když sním nemá nic společného? Děkuji
Text odpovědi:
Dobrý den, v případě, že dluh vznikl před manželstvím pouze jednomu z manželů, odpovídá za tento dluh pouze tento manžel. Za trvání manželství lze za určitých podmínek pro výlučný dluh manžela vzniklý před uzavřením manželství postihnout exekucí i společné jmění manželů. Po rozvodu manželství však zaniká také společné jmění manželů. Jelikož lze v rámci exekuce postihnout pouze majetek dlužníka, po rozvodu manželství nelze pro výlučný dluh jednoho z manželů, převzatý před uzavřením manželství, exekučně postihnout majetek druhého z bývalých manželů. Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights