Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Exekuce na dedictvi

Vloženo: 29.04.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobry den. Zemrel mi otec a mel bych tedy dedit 50% majetku. Ale nemam o nej zajem, chci dedictvi odmitnout ve prospech matky. Leta ziji v zahranici a v ceske republice mam exekuce. Je mozne ze i kdyz odmitnu dedictvi tak exekutor zabavi majetek ktery jsem odmitnul? Dekuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

exekutor může v rámci exekuce zabavit pouze majetek dlužníka. Pokud majetek po svém otci nezdědíte, tedy se nestanete jeho vlastníkem, nemůže být tento majetek v rámci exekuce postižen.

Pokud by však odmítnutím dědictví došlo ke zkrácení uspokojení pohledávky věřitele, to znamená pokud by odmítnutí dědictví oddálilo, ztížilo nebo znemožnilo uspokojení pohledávky věřitele, mohl by se věřitel ve lhůtě dvou let od odmítnutí dědictví domáhat neúčinnosti právního jednání (ust. § 591 občanského zákoníku).
Pokud by věřitel se svým návrhem uspěl, znamenalo by to, že by majetek, který byste po otci zdědil, mohl být v rámci exekučního řízení postižen.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights