Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Exekuce mé sestry při trvalém pobytu

Vloženo: 15.09.2020
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má exekutor právo vniknout za pomocí zámečníka do bytu v mém vlastnictví,bez mé přítomnosti a bez přítomnosti PČR, když exekuce je vedena na mou sestru, která zde má trvalý pobyt. Exekutor mi vyhrožuje, že mi zabaví můj veškerý majetek, na který mám doklad a nechá odvézt psa odchytovou službou. Upozornila jsem ho několikrát, že má sestra zde nebydlí a, že ji zde nic nepatří. Prosím o pomoc, jak se můžu bránit? Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

exekutor má, ve smyslu ust. § 325a občanského soudního řádu ve spojení s ust. § 52 odst. 2 exekučního řádu, právo zjednat si do bytu povinného přístup. K uvedenému není zákonem vyžadována přítomnost PČR. Bytem povinného může být i byt, který není ve vlastnictví povinného, ale povinný v něm fakticky bydlí, nebo v něm jsou umístěné jeho věci. Jelikož má sestra ve Vašem bytě hlášený trvalý pobyt, je tento byt považován za byt, v němž se také Vaše sestra zdržuje a/nebo má zde umístěné své věci. Pokud tomu tak není, je na Vás abyste tuto skutečnost exekutorovi prokázala, případně sdělila, kde se Vaše sestra zdržuje.
V případě, že exekutor pojme do soupisu věci ve Vašem vlastnictví, budete muset exekutora písemně požádat o vyškrtnutí těchto věcí ze soupisu a doložit k nim Vaše vlastnické právo. Pokud Vám exekutor nevyhoví, můžete se obrátit na soud se žalobou o vyloučení věci z exekuce. I v tomto řízení pak budete muset řádně doložit své vlastnické právo k věcem.
Ohledně psa uvádíme, že ve smyslu ust. § 322 písm. g) občanského soudního řádu, nemůže tento být předmětem exekuce ani kdyby patřil povinnému. Pokud zde není dán konkrétní zákonný důvod pro odchyt zvířete, nemůže být pes odvezen ani odchytovou službou.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights