Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Exekuce

Vloženo: 30.08.2021
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, jako rucitel jsem se dostal do exekuce. Zablokovane všechny úcty a exekuce na nemovitostech. Musel jsem si sehnat od protistrany exekuční příkaz, nám nebyl doručen. Na nemovitosti v hodnotě 8mio a 7 mio dali exekuce. Obratem jsem připravil hotovost na zaplacení cele částky. V exekucnim příkazu je se všemi náklady 500498,- (dluh 366tis) co mě ale zarazí je, ze na všem zaexekuovanym je částka 549000,- a další věc mě trápí. Každý den se mi na dům chodí dívat cizi lidé a každý den mi přijde cca 5dopisu s nabídkou odkupu nebo možnosti úvěru. Jak je možné, ze cizi lidé mají informace dříve než Ja? Vypadá to jako jeden veliký Business. Při komunikaci s protistranou nebo exekutorem jsem vycítil, ze tu platbu ani nechtějí.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

bohužel neznáme podrobnosti případu, proto uvádíme pouze obecnou informaci.

Ohledně současné výše vymáhané částky doporučujeme kontaktovat písemně exekutora a požádat jej o vyčíslení této částky, tedy o vyčíslení jak vysoká je jistina, kolik činí příslušenství a kolik náklady oprávněného a náklady exekučního řízení. Vymáhaná částka může časem narůstat o náklady exekučního řízení, ale také například o případné úroky z prodlení (zákonné či smluvní), nebo smluvní pokutu.

Co se týká doručování listin v rámci exekuční řízení, doporučujeme ověřit si písemně u exekutora, zda je exekutorovi známa Vaše aktuální doručovací adresa, tedy adresa, na které si nyní vyzvedáváte poštu. Nelze vyloučit, že exekutor zasílá korespondenci na adresu Vašeho trvalého pobytu, nebo dřívějšího faktického pobytu. Tyto adresy pak mohou být odlišné od Vaší současné korespondenční adresy.

Pokud máte k dispozici částku, která by pokryla vymáhanou pohledávku včetně nákladů oprávněného a nákladů exekučního řízení, doporučujeme tuto zaplatit co nejdříve na účet exekutora. Po úhradě vymáhané částky by exekutor měl exekuci v celém rozsahu zastavit.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights