Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

exekuce

Vloženo: 08.04.2020
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Matka ma vedenou exekuci jiz 12let u Eu,do dnesniho dne nebylo nicehoz strzeno z duchodu a ani jinak zaplaceno.nyni po tel.hovoru s vykonavatelem,bylo receno,ze vykonavatel urcuje splatku na dluh ve vysi 7000mesicne,kdy matka ma duchod cca 9000.je mozne i po takove dobe exekuci vymahat a pozadovat takovou vysi?

Text odpovědi: 

Dobrý den,

zákon stanoví pouze lhůtu pro zahájení exekuce. Ta činí v případě, že bylo právo přiznané rozhodnutím orgánu veřejné moci (soudem) 10 let ode dne, kdy mělo být dle rozhodnutí plněno (ust. § 640 občanského zákoníku).
Pokud byla exekuce v této lhůtě zahájena, lze ji vést až do úplného vymožení pohledávky. Jinak řečeno, zákonem není stanovena žádná maximální délka pro exekuční řízení a samotné exekuční řízení může probíhat 12 i více let.

Pouze pro úplnost uvádíme, že v případě exekuce vedené srážkami ze mzdy a jiných příjmů je výše částky, kterou může exekutor strhnout z příjmu povinného stanovena právním předpisem. V případě příjmu ve výši 9.000,- Kč měsíčně bude tato srážka patrně velmi nízká, případně může být i nulová (vše v závislosti na dalších okolnostech případu). Částku ve výši 7.000,- Kč z měsíčního příjmu ve výši 9.000,- Kč nelze strhnout.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights