Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Exekuce

Vloženo: 14.03.2019
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den. Mám na vás prosbu. Kdysi asi před 5 roky sem si vzal kontokorent pro rodiče tehdy mi bylo 18 a nevěděl sem jako student co dělám ani co si beru a vzal jsem si úvěr 10.000 kč. Podmínka co vím byla aby na můj učet , který sem tam měl založený měsíčně chodila určitá částka asi 10.000 kč a to po dobu nějakých let. Jenže já byl student a peníze tam chodili mým rodičům přesněji matce , která dostala nějakou exekuci a proto si peníze nechala posílat na ruku. V tom případě mě jako studentovi už nic na učet nechodilo a po letech vlastně nyní mě kontaktovala banka že mám hrozící exekuci ale dopis jsem nedostal. Domluvil jsem se s paní na splátkách aby k exekuci nedošlo měsíčně sem tam posílal co bylo v mých sílách někdy 3.500 někdy 1.500 (celková dlužná částka byla 29.000 ze všeím soudní výlohy penále a podobně). uhradil sem teda zhruba 6.000 nastoupil do nového zaměstnání a hned na první výplatu mi přišla exekuci i přes domluvu s právničkou od banky řekl jsem si fajn 6.000 jsem jim již dal a ted mi budou strhávat 3.000 z výplaty problém je že tento měsíc sem dostal již druhou srážku zase 3.000 kč. To znamená že jich 2x mi strhli 3.000 kč to máme 6.000 já sám sem jim poslal 6.000 tím pádem by měl být dluh nyžší o 12.000 kč. Jelikož byl dluh cca 30.000 k dnešnímu dni bych měl zaplatit jen 18.000 ale všiml jsem si že na výplatní pásce je psáno že mám dluh stále 27.000. Napsal jsem tedy právniče jestli si ze mě nedělá dobrý den. Odepsala " Dobrý den,

Tento dotaz musíte směřovat na Exekutorský úřad, kde váš dluh vymáhají a strhávají vám platby ze mzdy. "

Napsal jsem tedy přímo tam co má znamenat to že již odemě dostali 12.000 kč ale dluh se snížil o necelé 3.000 kč. Odpověď jsem od nich nedostal. Hrozně bych potřeboval radu nevím jak postupovat ani co dělat plat mám jen 14.500 ale z toho mi berou na jídlo 500 a exekuce 3.000 a mě zůstává 11.000 s tím nemohu dlouho vydržet né když žiji sám a nemám kde si pujčit zapsali mě i do registru dližníků. Děkuji za odpověd.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

ohledně dotazů na exekuci se skutečně musíte obracet na exekutorský úřad. Ten by Vám měl být schopen sdělit jaká částka z dluhu již byla uhrazena. Také upozorňujeme, že stržené částky je hrazena nejen samotná pohledávka ale také náklady exekutora. Pokud Vám tedy strhávají ze mzdy částku 3.000,- Kč na samotný dluh je započtena pouze část této splátky.

Exekuce bude probíhat až do úplného zaplacení dluhu. V dané situaci se můžete obrátit na exekutora a požádat jej o plnění ve splátkách, případně pokud budete splňovat podmínky dle ust. § 266 odst. 1 občanského soudního řádu, můžete podat návrh na odklad exekuce. Dle citovaného ustanovení může soud na návrh odložit provedení výkonu rozhodnutí, jestliže se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights