Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Dovolená ve vypovedi

Vloženo: 24.01.2020
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den, v prosinci jsem podala u zaměstnavatele výpověď která mi běží od 1.1.2020 s tím že končí 29.2.2020. Předešlý rok jsem u nich byla celých 12mesicu zaměstnaná. V loňském roce sem vybírala nějakou tu dovolenou a do letošní se mi připsal myslím jen půl dne dovolené. Chci se zeptat zda mám vlastně nějaký nárok na dovolenou na konci výpovědní lhůty z důvodu pohovoru atd...

Děkuji za odpověď :)

Přeji krásný den

Text odpovědi: 

Dobrý den,

čerpání dovolené určuje ve smyslu ust. § 217 zákoníku práce zaměstnavatel. Zákon nezakotvuje povinnost zaměstnavatele umožnit Vám před skončením pracovního poměru vyčerpat celou dovolenou nebo její část, a to ani z důvodu využití této dovolené k pohovorům. Pokud Vám však zaměstnavatel neumožní dovolenou čerpat, je povinen Vám při skončení pracovního poměru poskytnout za nevyčerpanou dovolenou náhradu mzdy. Tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.
Pokud Váš nový pracovní poměr bude bezprostředně navazovat na pracovní poměr předchozí, a pokud o to před skončením stávajícího pracovního poměru požádáte, může se Váš stávající zaměstnavatel a nový zaměstnavatel dohodnout na tom, že Vaše nevyčerpaná dovolená bude převedena k novému zaměstnavateli. V takovém případě Vám již Váš současný zaměstnavatel nemusí náhradu mzdy při ukončení pracovního poměru vyplácet.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights