Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

dovolená po mateřské

Vloženo: 22.03.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,18.8 jsem odešla na mateřskou- 20 dní dovolené které jsem měla jsem vyčerpala. Je teď rok 2019 a já 3.3 odešla na rodičák.
V lednu jsem ale emailem žádala o dovolenou která mi vznikl z rok 2019 to je si 3 dny si myslím.
Psaly mi stále že nemám nárok až teď 22.3 mi definitivně napsaly že nárok opravdu nemám a oni mi to nedají ani neproplatí a ještě že jsem to poslala jen emailem. Já jsem už na rodičáku.
Připadám si podvedená a myslím že takto se ke mě chovat neměli. Přišla jsem o tu dovolenou.
Co si o tom myslíte ? Kde byla pravda? a co mám dělat ?

Text odpovědi: 

Dobrý den,

z hlediska nároku na dovolenou se za výkon práce považuje také mateřská dovolená. Tedy Vám skutečně za rok 2019 vznikl nárok na dovolenou.
Bohužel neznáme další podrobnosti případu, tedy můžeme pouze obecně uvést, že pokud zaměstnankyně požádá o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jí vyhovět (ust. § 217 odst. 5 zákoníku práce).
V případě, že zaměstnankyně o takové čerpání dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou nepožádá, bude se její dovolená krátit za prvních 100 zameškaných pracovních dní o 1/12 roční výměry a za každých dalších 21 pracovních dní o další 1/12 roční výměry dovolené.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights