Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Dotaz ohledně nevyplacení mzdy zaměstnavatelem

Vloženo: 06.06.2021
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den mám divadle velký problém pracoval jsem jako řidič dodávky v mezinárodní přepravě pracoval jsem pro pražskou dopravní společnost Beliteras s.r.o. a před týdnem se šéf se mnou sešel že chce ukončit tyhle dodávky a ponechat si jen kamionovou dopravu a požádal mě abychom ukončili pracovní poměr na dohodu souhlasil jsem pouze pod podmínkou že my vyplatí službou mzdu za duben splatnou k 20 květnu co my již dlužil a pak aby my vyplatil včas mzdu za měsíc květen plus nevycerpanou dovolenou včas no v pondělí 31.5.2021 my tedy poslal emailem výpověď na dohodu podepsanou jim a chce po mě abych mu to podepsala a vrátil zpět což jsem zatím neudělal no už týden mě ignoruje nezvedá my telefon asi me zablokoval protože když mu volám tak jdu rovnou do hlasové schránky pokoušel jsem se ho kontaktovat pomocí SMS a emailem na ty my neodpovídá snažil jsem se i přes kolegy v práci ale také nic prostě mě ignoruje a odmítá my vyplatit mzdu za duben a teď už se blíží výplatní termín výplaty za květen nechce o tom ani slyšet
Do práce mě nevolá takže pro to vše něj nějakým způsobem skončilo a já jsem momentálně bez peněz a nejspíš i bez práce ale s toho co jsem si četl v zákoníku práce on takhle postupovat nemůže přece
Prosím poraďte

Text odpovědi: 

Dobrý den,

pokud jste doposud nepodepsal dohodu o ukončení pracovního poměru, a ani zaměstnavatel neukončil s Vámi pracovní poměr jiným způsobem (výpověď, okamžité zrušení), Váš pracovní poměr nadále trvá a zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci. Můžete tedy po zaměstnavateli požadovat, aby Vám práci i nadále řádně přiděloval. Na druhé straně jste Vy povinen být připraven práci dle pracovní smlouvy vykonávat a zaměstnavatel může po Vás žádat výkon práce dle pracovní smlouvy.
Pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo její část, můžete se obrátit se svým nárokem na soud. Nárok na vyplacení mzdy se promlčuje v promlčecí době tří let, která začíná plynout ode dne splatnosti mzdy.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights