Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

dotaz na výši exekuce a její úhradu

Vloženo: 13.11.2019
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Chci se zeptat, jak postupovat při placení exekuce. Dle exekučního příkazu vydaného na poště mám uhradit 1.500,- a po dotazu na exekutora mi bylo řečeno, že celková částka je 10 tis. Chtěl jsem vědět, jak k dané částce došli a čeho se exekuce týče, protože jsem si bohužel mou vinou nepřebíral poštu. Exekutor mi řekl, že jediná možnost je nahlédnout do spisu v Praze, bydlím ale na Severní Moravě. Je jiná možnost, jak nahlédnout do spisu nebo je povinen exekutor poslat dodatečně výpis jak k dané částce došel a čeho se exekuce týkala? Rád bych dluh vyrovnal převodem na účet, ale chci vědět za co platím. Děkuji za odpoveď

Text odpovědi: 

Dobrý den,

můžete exekutora písemně požádat o zaslání vyčíslení dlužné částky ke konkrétnímu datu s tím, aby Vám rozepsal kolik činí jistina, kolik příslušenství pohledávky (tj. zejména úroky), náklady nalézacího řízení a náklady exekuce. Tuto informaci Vám může podat pouze exekutor. Pokud mu sdělíte, že hodláte dluh zaplatit, nepochybně Vám exekutor dlužnou částku vyčíslí.
Co se týká informací o důvodu vzniku dluhu, tuto Vám exekutor není povinen sdělovat. Lze ji však zjistit buď nahlédnutím do exekučního spisu, v němž by měl být založen exekuční titul. Tuto informaci lze případně získat také nahlédnutím do spisu u tzv. nalézacího soudu, tedy u soudu, který exekuční titul (rozhodní v němž Vám byla stanovena povinnost k zaplacení) vydal.
Pokud se nemůžete dostavit osobně k nahlédnutí do spisu, můžete písemně zmocnit jinou zletilou a svéprávnou osobu aby tak učinila za Vás. Zároveň tuto osobu zmocněte k pořízení výpisů a kopií ze spisu.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights