Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

Poradna je určena k zodpovídání dotazů seniorům

(osobám 50+)

Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • dluhů a exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Aktuálně jsme vydali: Publikace Oddlužení pro seniory

 

 

Dotaz na exekuci

Vloženo: 09.03.2022
Kategorie: 
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

Dobrý den chtěla jsem se optat. Mám přítele který má spoustu exekuci má trvale bydliště někde jinde ale jezdí ke mě každý víkend občas mi doma z něčím pomůže a přes spí tu ale přes týden tu není. Pošta vůbec nic jsem nechodí protože se bojím. Jelikož jsem se dočetla že ke mě může taky přijít exekutor a polepit mi věci. Já jen že jsem bez dluhu a mám strach aby mi nevzali majetek který je můj. Mám proto něco udělat nebo nemusím se bát když jezdí jen na víkend děkuji moc za info.
Text odpovědi:
Dobrý den, Neznámě podrobnosti případu, proto podáváme obecnou informaci. Exekutor může exekucí postihnout pouze majetek povinného, a to na kterémkoliv místě, kde se tento majetek nachází. Exekutor tak může učinit bez ohledu na to, zda je na takovém místě povinný hlášen k trvalému nebo jinému pobytu či nikoliv. Pokud tedy má Váš přítel některé své věci, které by mohly být exekučně zabavené, uložené ve Vašem bydlišti, může je exekutor postihnout tzv. mobiliární exekucí. Pokud by v rámci mobiliární exekuce vzal exekutor do soupisu i věci, které patří Vám, nikoliv Vašemu příteli, můžete podat exekutorovi do 30 dnů ode dne, kdy jste se o soupisu dozvěděla návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Exekutor o Vašem návrhu rozhodne do 15 dnů. V případě, že exekutor Vašemu návrhu byť jen z části nevyhoví, můžete podat u exekučního soudu žalobu na vyloučení věci podle ust. § 267 občanského soudního řádu. Žalobu je třeba podat ve lhůtě 30 dnů od doručení rozhodnutím exekutora, kterým nebylo Vašemu návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu vyhověno. Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights