Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Dotaz na blokaci uctu

Vloženo: 27.08.2019
Text otázky: 

Dobry den mam exekuci na platu, radne se strhava a plati chci se zeptat.
Pokud si ted zalozim ucet, zablokuje mi ho exekutor ikdyz se exekuce splaci? Dekuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

exekuce přikázáním pohledávky je jedním ze zákonem povolených způsobů provedení exekuce. Exekutor rovněž může exekuci provést i několika způsoby zároveň. Nelze tedy vyloučit, že exekutor přistoupí také k přikázání pohledávky z účtu banky.

Zároveň platí, že exekuce by měla být provedena takovým způsobem, který bude přiměřený výši pohledávky. Také majetek smí být zabaven pouze v takové výši, která bezpečně pokryje vymáhanou pohledávku, její příslušenství, náklady oprávněného a pravděpodobné náklady exekuce.
Pokud by byla exekuce nařízena v rozsahu širším, než jaký stačí k uspokojení pohledávky oprávněného, lze podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 4 občanského soudního řádu. Jinak řečeno, pokud by exekutor přistoupil také k blokaci účtu, a máte za to, že vymáhaná pohledávka, její příslušenství jakož i náklady oprávněného a náklady exekučního řízení mohou být bezpečně uhrazeny srážkami ze mzdy, můžete využít možnosti dané výše citovaným ustanovením občanského soudního řádu a podat návrh na částečné zastavení exekuce.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights