Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Dotaz

Vloženo: 21.01.2020
Kategorie: 
Nájemní bydlení
Text otázky: 

Dobrý den, bydlíme s partnerkou a dvouletým synem v nájemním bytě. Syn, když pláče je dost hlučný a sousedé si stežují na jeho pláč. Občas se stává, že i v době nočního klidu napřiklad když se probudí, nebo je nemocný. Paní majitelka za mnou byla a řekla mi, že pokud to bude stále rušit její další nájemníky, neprodlouží mi už smlouvu. Chci se zeptat jestli můžu paní majitelku žalovat za diskriminaci a žádat po ní odškodné? A jestli bych měl nějakou šanci? Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

pláč dítěte není výpovědním důvodem. Situace je však odlišná v případě, že máte nájemní smlouvu uzavřenou na dobu určitou. Pokud jste se v nájemní smlouvě neujednali jinak, je pouze na vůli pronajímatele zda Vám tuto smlouvu prodlouží či nikoliv. Navíc ze zákona Vám nemusí pronajímatel ani uvádět důvod pro který si s Vámi již nepřeje prodloužit nájemní vztah.
Pokud tedy smlouva skončí ke sjednanému datu a neujednali jste si konkrétní podmínky za jejichž splnění by pronajímatelka byla povinna smlouvu prodloužit, nemáte na její prodloužení právní nárok. Nemůžete tedy po pronajímatelce žádat ani odškodné.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights