Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Dluhy před uzavřením manželství

Vloženo: 28.06.2019
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den,
mám dotaz ohledně exekucí a sňatku. S partnerem se letos budeme brát, zažádal si o insolvenci, ale to je teprve v prvotním stadiu (podání žádosti na soud bude až po sňatku), je tedy dost možné, že věřitele (exekuční úřady) mohou dluhy vymáhat po mě tj. zastavením bankovního účtu, či zabavení osobního majetku (že mi zaklepou na dveře a oštítkují celý byt)? Jak dlouho přibližně exekučním úřadům trva než se dohledají toho, že jsme manžele a pozastaví mi účet a majetek? Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

za dluhy vzniklé jednomu z manželů před uzavřením manželství lze postihnout nejen výlučný majetek manžela-dlužníka, ale také majetek spadající do společného jmění manželů (tedy veškerý majetek, který společně nabydete s manželem po uzavření manželství), a to do výše, která by představovala podíl manžela-dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno podle § 742 občanského zákoníku.

Ve Vaší situaci doporučujeme zvážit uzavření smlouvy upravující majetkoprávní režim manželů ještě před sňatkem (tzv. předmanželská smlouva) a tuto smlouvu nechat zapsat do seznamu listin o manželském majetkovém režimu.

To, jak dlouho bude exekutorovi trvat zjištění informace o uzavření sňatku nelze předvídat.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights