Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní době Po-Pa 9:00-17:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Dluhy před manželstvím

Vloženo: 05.06.2018
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den přítel mě požádal o ruku, ale vím o veškerých jeho dluzích. Ráda bych jeho nabídku přijala, chtěla jsem se zeptat, zda na mě automaticky přejdou jeho dluhy? Můžeme sepsat nějakou smlouvu o tom, že jeho dluhy před manželstvím zůstávají jen jeho? Děkuji za Vaši odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
vzhledem k tomu, že Vašemu nastávajícímu vznikly dluhy ještě před tím, než s Vámi vůbec uzavře smlouvu o úpravě manželského majetkového režimu, nebude k takové smlouvě ve vykonávacím (exekučním) řízení přihlédnuto.
Bude tedy možné postihnout výkonem rozhodnutí (exekucí) i ten majetek, který nebude tvořit součást vašeho společného jmění manželů jen proto, že jste si zákonný režim společného jmění manželů změnili právě takovou smlouvou.
 
Navíc, k vymožení dluhů, které Váš přítel převzal před uzavřením manželství (a které jsou tedy výlučně jeho už z podstaty věci), bude možné dle zákona vést výkon rozhodnutí (exekuci) přikázáním pohledávky i z účtu manžela povinného u peněžního ústavu, tedy z Vašeho účtu jakožto manželky. Zde však bude platit zákonné omezení, že Vám bude moci být provedena exekuce prostředků na Vašem účtu se nacházejících jen do té výše, která by teoreticky připadla Vašemu manželovi z takového účtu, pokud by došlo k vypořádání a zrušení společného jmění manželů (ve většině případů náleží každému manželovi 1/2 z účtu toho druhého manžela).
 
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights