Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

dluh v případe nezletilosti

Vloženo: 04.02.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den ,potřebuji se zeptat zda jde nejak zastavit exekuce ,Když mi bylo 13let rodiče na me meli mobil tedy tarif O2kul ,jen na moje rodne číslo jinak vše podepisovali rodiče,v roce 2012 mi bylo 18 a soud mi hned napsal že mi nařizuje zaplatit 9500kč dopis jsem neobrdržela mám tp na uřade,,letos mi přišla exekuce na částku 25tis všetne poplatku exekutora,což mi přijde dost nepřimeřene,v současne dobe bydlím u ppřítele ,nic nemám a jsem na up bez naroku na podporu .jde exekuce nejak zastavit ,nebo proč dluh není rodiču když jsem byla nezletila?dekuji

Text odpovědi: 

 
Dobrý den,
 
obecně platí, že v exekuci se uplatňují jakékoli námitky proti dluhu značně hůře (v podstatě je to mnohdy již nemožné) než v řízení nalézacím. Proto je velmi důležité přebírat veškerou svou poštu a bránit se proti dluhu v soudním řízení o jeho zaplacení. Vaše situace je tedy v tuhle chvíli, vzhledem k tomu, že již byl vydán pravomocný rozsudek a zahájena exekuce, velmi ztížena. Námitky ohledně dluhu, které jste uvedla (tj. že jste byla nezletilá), jste měla uvést v řízení před soudem. Do budoucna Vám proto doporučujeme zajistit přebírání pošty, příp. si zřídit na poště dosílku z adresy trvalého bydliště na adresu, kde se zdržujete.
 
Můžete zkusit podat návrh na zastavení exekuce dle § 268 odst. 1 písm. h) zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. V návrhu uveďte, že okolnosti Vašeho případu, že nejste osobou odpovědnou za vznik dluhu, smlouvu jste nesjednala, nespravovala jste si své finance a proto jste nemohla ovlivnit placení dluhu apod.). 
 
Zkuste také požádat věřitele o odpuštění dluhu či alespoň jeho příslušenství s ohledem na to, že jste dluh nezpůsobila Vy sama svým jednáním. Taktéž podat námitky proti exekuční příkazu k úhradě nákladů exekuce, jakmile Vám bude doručen a žádat vzhledem k mimořádným okolnostem  o snížení výše náhrady nákladů řízení.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights