Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

dcera chce připravit matku o byt

Vloženo: 15.09.2020
Kategorie: 
Ostatní
Text otázky: 

Dobrý den,
píšu jménem svojí tchýně (83 let), kterou chce její dcera (moje ex-manželka) připravit o bydlení.
Stručně kontext:
Moje tchýně se svým manželem bydleli v podnikovém bytě, ten byl prodán, nový majitel začal zvyšovat nájemné.
Začali uvažovat o koupi vlastního bytu, bohužel manžel onemocněl Alzheimrovou chorobou, nebylo tedy možné ho přestěhovat z místa, kde byl zvyklý.
Po jeho smrti tchýně opět začala uvažovat o přestěhování, bohužel většina úspor se rozpustila ve vysokém nájmu.
Nakonec pomohl půjčkou můj otec, který mé tehdy ještě manželce půjčil na nákup bytu větší finanční obnos.
Moje manželka se tedy dohodla se svojí matkou a svojí sestrou, že jí budou pomáhat půjčku splácet a v roce 2012 zakoupily družstevní byt 2+1 v panelovém domě a to na jméno mé manželky.
Od té doby v bytě bydlí tchýně a pravidelně přispívala na splátky půjčky, sestra je v horší finanční situaci, ale také se snažila přispět.
V roce 2017 jsem se rozvedl a v rámci majetkového vypořádání připadl byt mé ex-manželce.
Dluh byl uhrazen, tchýně se sestrou mé exmanželky přispěly cca 45%, ale byt (družstevní podíl) byl stále psán na mojí exmanželku.
Aktuálně došlo k rodinné rozepři a moje exmanželka prohlásila, že byt prodá a její matka ať si najde nějaký
podnájem.
Tchýně má samozřejmě ve svém věku ze stěhování hrůzu a navíc je v bytě zvyklá, velmi pěkně si ho zařídila.
Dotaz tedy zní, jestli má tchýně nějakou šanci zabránit prodeji bytu, případně zajistit, aby byl prodán byt i s ní jako věcným břemenem?
Děkuji moc za radu. Pokud budete chtít nějaké další upřesnění, rád jej zašlu.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

Vaše bývalá tchýně nemá možnost nijak zabránit prodeji bytu. Uvedené je pouze na rozhodnutí majitele bytu, tedy Vaší bývalé manželky.
V případě, že má tchýně k bytu řádně zřízené věcné břemeno, bude byt prodán i s tímto věcným břemenem. Právo tchýně byt užívat zůstane po změně majitele nedotčené.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights