Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Chráněný účet u OSVČ

Vloženo: 04.08.2021
Text otázky: 

Dobrý den,
jsem OSVČ a exekutor mi zablokoval běžný účet. V bance mi bylo řečeno, že mi nelze zřídit chráněný účet. Že to u OSVČ není možné. Na účet mi chodí všechny příjmy z podnikání. Jsem bez peněz, další příjem přijde opět na zablokovaný účet. Jak mám prosím tuto situaci řešit? Děkuji.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

není nám známo, že by chráněný účet nemohl být zřízen pro podnikající fyzickou osobu. Je však potřeba dodržet jistá pravidla pro jeho založení. Dlužník nesmí mít více než jeden chráněný účet. Pro jeho zřízení je potřeba nejdříve vyplnit Formulář potvrzení o chráněném příjmu, který najdete na stránkách Ministerstva spravedlnosti. Poté potvrzení zašlete exekutorovi, který n základě Vaší žádosti vystaví potvrzení o čísle účtu, ze kterého vám chráněný příjem chodí. Teprve poté co budete mít v ruce příslušná potvrzení, můžete požádat o zřízení chráněného účtu.

Mgr. Erika Turzová Baloghová

Partneři

 

European Digital Rights