Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě

Vloženo: 30.08.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobry den.
Chtel bych se zeptat zda mam narok cerpat dovolenou ve vypovedni lhute. Vypovedni lhutu mam do 30.9.2019. Mam 23 dnu dovolene z toho 19 nove a 4 jeste stare z lonskeho roku. Zamestnavatel mi brani ve vycerpani dovolene a nuti me abych zaucil sveho nastupce a bez predem smluvene odmeny. Tim ze jsem s tim nesouhlasil neumoznili mi dovolenou cerpat. Dle informaci, kterych jsem se docetl musi zamestnavatel nevycerpanou dovolenou proplatit pokud si ji nevyberu. Ale kdyz si ji vybrat chci a mam ji dostatek do konce vyp. lhuty mohu tak ucinit? Od jedne pravnickyj sem zjistil, ze mi ji musi umoznit pokud ji chci vycerpat. Pokud ano za jakych podminek? Cetl jsem si i zakonik prace, ale nejsem si jisty zda tento muj pripad se presne na to co se tam pise vstahuje. Potreboval bych radu v teto veci. Zamestnavatel mi dela problemy a nuti me do zaskolovani coz je duvod proc mi dovolenou nechteji schvalit. Maji na to pravo ci nikoli? Predem moc dekuji za odpoved.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

čerpání dovolené určuje dle ust. § 217 odst. 1 zákoníku práce zaměstnavatel. Při určení dovolené je třeba přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele i oprávněným zájmům zaměstnance. Zaměstnavatel tedy nemusí automaticky vyhovět žádosti zaměstnance o čerpání dovolené.

Pokud Vám zaměstnavatel neumožní vyčerpat dovolenou, vnikne Vám ve smyslu ust. § 222 odst. 3 zákoníku práce nárok na náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou. Tuto Vám zaměstnavatel musí vyplatit.

V případě, že bezprostředně po skončení pracovního vztahu nastoupíte do nového zaměstnání, může Vám tuto dovolenou poskytnout i nový zaměstnavatel, pokud o to před skončením pracovního poměru požádáte dosavadního zaměstnavatele a zúčastnění zaměstnavatelé se dohodnou na výši úhrady náhrady mzdy za dovolenou.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights