Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

čerpání dovolené ve výpovědní době

Vloženo: 06.05.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,
podala jsem výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou k datu 30.6.2019. Z minulého roku mám nevyčerpanou starou dovolenou v celkové výši 12 dní a letošní dovolenou k datu 30.6.2019 v celkové výši 10 dní. Zažádala jsem o čerpání dovolené v celkové výši 22 dní a to ode dne 1.6.2019. Bohužel zaměstnavatel mi neumožní čerpání dovolené jak staré tak i nové. Nejsou k tomu žádné provozní důvody. Mohu si vybrat alespoň starou dovolenou i bez souhlasu zaměstnavatele pokud ji nahlásím 14 dní dopředu? Bohužel mám starost o to, že mi ji nebude chtít ani proplatit na což mám nárok. Děkuji za odpověď.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

ve smyslu ust. § 217 a násl. zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel. Při určování dovolené se přihlíží k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Nedoporučujeme proto čerpat dovolenou bez souhlasu zaměstnavatele.
Ve smyslu ust. § 222 odst. 2 zákoníku práce má zaměstnanec v případě skončení pracovního poměru nárok na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou. Pokud Vám ji zaměstnavatel dobrovolně ani na výzvu nevyplatí, obraťte se se svým nárokem na zaplacení náhrady mzdy nebo platu na soud.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights