Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

Právní poradenství poskytuje advokátka Mgr. Erika Turzová Baloghová.

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Bossing a nekorektní jednání - poté PN a pracovní neschopnost.

Vloženo: 25.04.2019
Kategorie: 
Pracovně právní vztahy
Text otázky: 

Dobrý den,
v bývalém zaměstnání jsem se setkala pravděpodobně s bossingem. Od začátku roku 2019 jsem od nadřízené dostávala nejasné úkoly, nebyla mi schopná odpovědět konkrétně na žádný dotak k mé práci, chovala se ironicky (odpovědi typu "to snad neni tak složité, nebo to nezvládneš?", dluží mi peníze, o kterých tvrdí, že mi je vrátila, ale není to tak, řešila jsem zdravotní potíže, o kterých jsem jí informovala, i tak mi nařídila, ať k lékaři a na potřebné rehabilitace chodím mimo pracovní dobu (byť to předtím nebyl problém), neschvalovala mi práci z domova, byť jen hodinu, úmyslně nastavovala procesy tak, aby mě postihly a tak dále.
Dovršilo to tak, že jsem na konci března dala výpověď, bez udání důvodu. Její chování však pokračovalo, až jsem ve výpovědní lhůtě nastoupila na PN. (Jeden den ráno jsem se psychicky zhroutila a skončila na kapačkách na pohotovosti. Jen pro představu jaká byla rekace nadřízené - napsala mi, že pokud nemám pracovní neschopnost, jak tedy bude zaevidovaný tento den?). Navrhla jsem ukončení dohodou k předpokládanému dni skončení mé PN. To akceptovala. Následně pak zavrhla mých 5 návrhů, kde jsem chtěla uvést, že dohodu navrhuji já a to ze zdravotních důvodů. Dále mě v mé pracovní neschopnosti donutila předat veškerou práci, sepsat manuály, vlastně dále pracovat první týden mé PN z domova. Bohužel z povahy mé osoby jsem se k tomu postavila zodpovědně a nechtěla jsem v tom kolegyni nechat. Hned jakmile jsem poslala předání práce, odstřihla mě od emailů, ukončila mi telefon. A to přesto, že stále nebyla domluvená dohoda a můj pracovní poměr trval. Nenechala např. ani mého partnera, aby mi vyzvedl osobní věci z kanceláře. Před Velikonočními svátky ve čtvrtek mi byla PN ukončena. Večer mi přišel email od jejich právníků, s finální dohodou, kterou jsem akceptovala (bez udání důvodů, ačkoliv tyto zdravotní důvody vyplývaly z povahy pracovní smlouvy a výkonu práce). Právník mi napsal, že mám přijít 23.4. v 15h podepsat dohodu, a také doručit docházku za duben a ukončení PN. Odepsala jsem, že souhlasím. Napsala jsem do docházky, že tento den je pracovní (PN mi skončila k 18.4., veškerá práce byla předána, zbývalo jen podepsat smlouvu a odevzdat kartu). To neakceptovala, navrhla jsem tedy, že to bude nevybraná dovolená nebo neplacené volno, to také neakceptovala. Při podpisu smlouvy mi nadřízená předložila docházku k podpisu, kde ten den 23.4. byl jako A (absence). Obhájila jsem se tím, že mi přeci právník napsal, ať přijdu odpoledne. Ona na A trvala, že prý jsem se neomluvila a nikoho jsem neinformovala, že do práce nepřijdu. A že pokud to nepodepíšu, že se se mnou dál nebude o dohodě bavit a normálně bude pokračovat pracovní poměr až do konce výpovědní lhůty. Ještě se mi vysmívala do obličeje, a na "posilu" si vzala kolegyni, která jí v tom podporovala. Z jejich strany se mi toto chování opravdu zdá velice nekorektní a dle mého to hraničí s bossingem. Myslím si, že na centrále toto ani nevědí. Jsem si jistá, že pravý důvod mé výpovědi zatajila a řekla něco jiného. Přitom právě centrála s mojí prací byla nadmíru spokojená (což mohlo být spoštěčem té šikany).
Existuje nějaká možnost, jak se případně v budoucnu bránit, aniž by mě to nějak poškodilo nebo postihlo? Myslíte si, že se o bossing jednalo?
V tomto případě jsem tedy podepsala docházku i s A, chtěla jsem mít už klid a rychle poměr ukončit. Při představa, že do konce května bych tam musela snášet její šikanu, se mi dělalo zle. I tak bych ale o jejím chování centrálu ráda informovala dopisem. Nejsem totiž první zaměstnance, ke kterému se takto v práci chovala.
Předem děkuji za radu.

Text odpovědi: 

Dobrý den,

k posouzení, zda se ve Vašem případě jednalo či nejednalo o bossing bychom potřebovali vědět další podrobnosti případu, tedy k této otázce se vyjádřit nemůžeme.

Co se týká posledního pracovního dne 23.4.2019, uvádíme, že tento den ještě pracovní poměr trval, tedy jste se měla dle pracovní smlouvy dostavit na pracoviště a žádat o přidělení práce. Pokud by Vám práce přidělena nebyla, jednalo by se o překážku na straně zaměstnavatele.
V případě, že mezi Vámi a Vaším zaměstnavatelem nedošlo k písemné komunikaci, z níž by jednoznačně vyplývalo, že zaměstnavatel po Vás dne 23.4.2019 nežádal výkon práce, bude prakticky nemožné takovou případnou dohodu či pokyn zaměstnavatele prokázat.

Obecně uvádíme, že proti případnému nezákonnému postupu zaměstnavatele se, dle povahy nezákonného jednání, můžete bránit podáním žaloby u soudu, nebo se také můžete obrátit na inspektorát práce.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights