Vzhledem k aktuální situaci nabízíme seniorům bezplatné právní konzultace v tématech dluhů, exekucí, bydlení a pracovní problematiky s advokátem po telefonu. Zavolejte v pracovní dny Po-Pa 10:00-16:00 na číslo 776 703 170 a objednejte se ke konzultaci s naším právníkem.

 

 

Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

 

Blokace synova účtu v bance,na který chodí moje výplata

Vloženo: 23.01.2015
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Zabavení cizích věcí
Text otázky: 

Dobrý den.Můj dotaz je takový,že na synův účet chodí jen moje výplata,jelikož syn si udělal účty u tří společností a já,když jsem to zjistil,jsem se s ním domluvil a nechal jsem si na jeden z jeho účtů zasílat výplatu z mých dvou zaměstnání.Stalo se to,že syn si vzal půjčku,kterou pravděpodobně neplatil a exekutorem byli postiženy všechny jeho účty a má srážky ze mzdy.Účet,který využívám i já,byl samozřejmě zablokovaný také.Ihned po zablokování jsem kontaktoval exekutora a zeptal jsem se na to,jestli je možné,aby moje peníze uvolnil,protože to je moje mzda,sice na synově účtu,ale moje.Prokázat se to dá výpisem z účtu,jelikož syn pracuje jinde než já a na výpise bude vidět,odkud tam peníze přišli.Exekutor mi odpověděl,že mi peníze v žádném případě neuvolní,pouze si můžu požádat banku o výplatu dvojnásobku životního minima a že se syn na mne obohacuje a to je trestné.Jak mám postupovat,aby mi byli vyplaceny moje peníze,když exekuce je na syna,který s námi ve společné domácnosti již dva roky nebydlí,ale trvalé bydliště tu stále má.Má svoji rodinu a čekají miminko.Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,
 
doporučujeme Vám zřídit si účet na vlastní jméno a své zaměstnavatele požádat o zasílání mzdy na tento nový účet. Založení účtu by neměl být problém, navíc zejména menší banky nepožadují za vedení účtu a transakce na něm žádné poplatky, proto by zřízení mělo být rychlé (často je tak možné učinit i přes internet, pokud by banka neměla sídlo poblíž Vašeho bydliště). V opačném případě se pravděpodobně nevyhnete tomu, že Vaše mzda bude stále předmětem exekuce a budete nucen o její vyplacení složitě bojovat anebo Vám mzdu bude muset vrátit (např.splácením) Váš syn.
 
Pokud jde o dosavadní peníze, pak podejte tzv. vylučovací žalobu dle § 267 odst. 1 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Žaloba se podává k okresnímu/obvodnímu soudu, který exekutora pověřil provedením exekuce (většinou se jedná o soud dle místa bydliště povinného), žalobcem jste Vy jako vlastník peněžních prostředků a žalovaným je oprávněný (tj. věřitel, kterému syn dluží), nikoli exekutor. V žalobě stručně popište veškeré okolnosti, vysvětlete z jakého důvodu byla Vaše výplata zaměstnavatelem zaslána na účet Vašeho syna, že se tak dělo pravidelně a přiložte kopie důkazů prokazujících Vaše tvrzení (např. pracovní smlouvu, aby byla zřejmá výše výplaty, výpisy z účtu, platební instrukce zaměstnavateli, kam má výplatu zasílat apod.). Na závěr žádejte, aby soud vyloučil z exekuce částku odpovídající výši Vaší výplaty za všechny měsíce, kdy Vám byly strženy a dále i do budoucna, kdy by výplata ještě mohla na účet syna přijít a také, aby Vám soud přiznal náhradu nákladů řízení.
 
S pozdravem,
 
Tým IuRe
 

Partneři

 

European Digital Rights