Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 
Dotaz můžete vložit níže pod textem k tématům:

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi. 

 IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.
Článek: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor.
Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

Auto v exekuci

Vloženo: 30.10.2020
Kategorie: 
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, před cca půl rokem jsem koupila automobil, následně mi přišlo, ať dodám kupní smlouvu, že bývalí majitel je v exekuci, už od roku 2017. Během měsíce jsem už auto prodala, aniž bych ještě věděla o tom, že bývalí majitel je v exekuci. Na registru silničních vozidel nebyl problém s přepisem.
Nyní po mě znovu chce exekutor kupní smlouvu , komu jsem auto prodala. Jsem povinná udat nového majitele? Přece kdyby na to měli právo, tak si to umí zjistit sami. A je možné, že novému majiteli zabaví automobil? Když to koupil ode mě a já žádné exekuce nemám? Kupní smlouvu s novým majitelem už nemůžu dohledat. Mám vůbec exekutora ještě kontaktovat nebo tím to pro mě končí když již auto nevlastním? Dopustila jsem se nějaké chyby tím že jsem auto prodala ? Děkuji

Text odpovědi: 

Dobrý den,

dle ust. § 52 odst. 1 exekučního řádu ve spojení s ust. § 128 občanského soudního řádu jste povinna exekutorovi poskytnout součinnost. Doporučujeme tedy exekutorovi odpovědět, byť byste pouze sdělila, že již nemáte k dispozici kupní smlouvu k vozidlu a tedy nejste schopna sdělit jméno nového majitele.
Pokud exekutor následně z registru řidičů zjistí, kdo a od kdy se stal majitelem předmětného vozidla, může po této osobě žádat vydání tohoto vozidla. Je tomu tak proto, že de ust. § 44a odst. 1 exekučního řádu nesmí povinný ode dne doručení vyrozumění o zahájení exekučního řízení nakládat se svým majetkem.

Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights