Vítejte v on-line právní poradně IuRe. 

  • exekucí,
  • pracovního práva a
  • nájemního bydlení.

Poradna je určena pouze pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Tzn. v případě exekucí pro dlužníky, v případě pracovního práva pro zaměstnance a v případě nájemního bydlení pro nájemce. Pokud Váš dotaz neodpovídá těmto kritériím, bude automaticky vyhodnocen jako nespadající a nebude tudíž zdopovězen.

 

V případě otázek z pracovního práva můžete rovněž využít  naše webové stránky Praktické nástroje pro zaměstnance: http://pracovnipravo.iure.org/. Jsou zde umístěny jednak základní informace o nejčastějších problémech pracovního práva, dotazy klientů s příslušnou právní radou, ale i vzory výzev, upomínek, žádostí či žalob.

 

V dotazech shrňte co nejkonkrétněji fakta věci, včetně časových údajů, pomůže to poskytnutí co nejužitečnější právní rady. Dotazy jsou zpracovávány advokátem. Není však možné zaručit jakékoliv termíny či lhůty pro zaslání odpovědi

 

IuRe nezpracovává Vaše osobní údaje, vyjma kontaktu pro zaslání odpovědi. V případě, že z poskytnutých informací je zřejmá totožnost osob, zachovávají jeho právníci důslednou mlčenlivost a před zveřejněním dotazu jsou osobní údaje anonymizovány. Podrobné podmínky naleznete v tomto odkazu.

 

Pokuste se nejprve vyhledat, zda na podobný dotaz již neexistuje odpověď zde v poradně, či v našem článku: Obrana proti exekucím aneb Jaké jsou možnosti, když se u dveří objeví exekutor. Níže naleznete seznam již položených a zodpovězených dotazů. Můžete v nich hledat pomocí výběru kategorie (tématu dotazu) v okně níže pomocí tlačítka "Filtr". Bez nastavení témat jsou dotazy řazeny chronologicky; po rozkliku jejich názvu uvidíte text otázky i odpovědi.

 

Doporučujeme k přečtení před využitím poradny:

Naše praktická příručka "Jak se neztratit v nástrahách řízení před soudy a v exekucích"

 

 

 

 

 

 

Žaloba na exekutora

Vloženo: 22.08.2013
Kategorie: 
Nezákonný nátlak, nezákonné jednání exekutora
Obecné dotazy k exekucím
Text otázky: 

Dobrý den, od 1.1. 2013 platí novela o exekucích kde je exekutor povinen dát písemně vědět o hrozící exekuci, pokud se tak nestane a mám zablokované účty mohu se nějak bránit, třeba soudní žalobou na příslušného exekutora. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem 

Text odpovědi: 

Dobrý den,
jedna věc je předžalobní výzva. Tato povinnost je dána věřiteli, nikoliv exekutorům. Výzvu vám musí zaslat osoba, které dlužíte a nehradíte jí řádně splátky dluhu, a to nejméně 7 dní před podáním žaloby. Nově vás tedy musí kontaktovat předtím, než podá žalobu nebo návrh na vydání platebního rozkazu a vyzvat k úhradě dle § 142 o s. ř. Tato novinka má zabránit tzv. „nečekaným návštěvám exekutorů“. Pokud věřitel tuto povinnost opomene, musí strpět sankci v podobě nepřiznání náhrady nákladů řízení.

Druhou věcí je pak povinnost exekutora v souladu s § 46 exekučního řádu zaslat výzvu k dobrovolnému uhrazení dané částky. Pokud tuto uhradíte do 30 dnů může exekutor požadovat pouze polovinu odměny. Dokud neuplyne lhůta k dobrovolnému plnění, nemůže exekutor provádět exekuci. Současně ale platí v souladu s § 44a odst. 1 EŘ zákaz, abyste nakládal s postiženým majetkem. Tím se má předejít tomu, aby majetek byl účelově před exekutorem ukrýván, převáděn apod.
 
S pozdravem,
Tým IuRe

Partneři

 

European Digital Rights